Günışığı Kitaplığı - Reklam Günışığı Kitaplığı - Reklam

Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi – Zeliha Berksoy’un kaleminden

Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi – Zeliha Berksoy’un kaleminden

Bugün Dünya Tiyatro Günü. Uluslararası Tiyatrolar Birliği tarafından ilan edilen Dünya Tiyatro Günü, 1961 yılından bu yana kutlanıyor. İlk bildiri 1962 yılında Fransız yönetmen Jean Cocteau tarafından yazıldı. O dönemden şimdiye de hem her ülkede ulusal, hem de tüm dünya için uluslararası bildiri kaleme alınıyor. Bu yıl ulusal bildiriyi oyuncu, yönetmen, akademisyen Zeliha Berksoy yazdı. Aktarıyoruz: 

lefkosaKaranlık bir çağda yaşıyoruz.

Nasıl bir çağ bu?

Oyunun adı: “İnsanlık Dramı.”

Tiyatro sanatı tarihe tanıklık eder; dünyayı, hayatı, insanları seyrederek ve anlayarak bilgiyle doğru yorumlayarak…

Shakespeare’in dediği gibi, “Doğduğu günde, bugün de tiyatronun asıl amacı nedir? Dünyaya bir ayna tutmak, iyilerin iyiliklerini, kötülerin kötülüklerini göstermek, çağımızın ne olup ne olmadığını ortaya koymak.”

Nasıl bir çağ bu?

“Sineklere dilediğini yapan hoyrat çocuklar gibi; 

Eğlence olsun diye öldürmekte Tiranlar bizi.”

Çağımızın tiyatrosu bilimsel olmak durumundadır. Toplumda gelişmişliğin, aydınlığın kanıtı tiyatronun nerede durduğudur.

Düşünsel, ruhsal ve yaratıcı zekâ uygarlıkları doğurarak yaşamı yüceltmiştir. Toplumsal bilinç;  yaşamı yeniden var etme  gücü kaynağını sanattan alır. Bütün bu nedenlerden dolayı, yönetimlerin insanlığın değişmesinde etken olan sanatı yüceltmeleri  gerekmektedir.

Tiyatroların yaşatılması ve yaygınlaştırılmasının ötesinde,  başta izleyiciyi kucaklayacak birikimde tiyatro binalarının inşa edilmesi,  sanatçılar için yeni yapılanmalar sağlanması ve böylece yurt sathında tiyatroların geliştirilmesi zorunludur. Tiyatro yönetiminde çağını yakalayan ve  toplumuyla buluşturan yetkin yöneticilerin görev alması kaçınılmazdır.

Tiyatro sanatı seyircisini oluştururken bugüne ve geleceğe duyarlı, uzak görüşlü kuşaklar üzerine odaklanmalıdır.

Nâzım’ın dediği gibi;

“Yürekte, kitapta ve sokakta yenebilmek yalanı,

Anlamak, o, bir müthiş bahtiyarlık, 

Anlamak gideni ve gelmekte olanı.” 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal