Dünya çapında eylem: ‘Hasankeyf için geç değil. Ilısu Barajı’nda su tutulmasın’

Dünya çapında eylem: ‘Hasankeyf için geç değil. Ilısu Barajı’nda su tutulmasın’

“Hasankeyf için Geç değil” diyerek toplanan dünyanın dört bir yanından aktivist ve hak savunucuları “Ilısu Barajı’nda su tutulmasın” çağrısı yaptı.

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nin çağrısı üzerine 7 ve 8 Haziran 2019 günü düzenlenen “3. Hasankeyf Küresel Eylem Günleri” kapsamında 35 noktada Ilısu Barajı’nda su tutulmasına karşı eylemler gerçekleştirildi.

“Hasankeyf doğamız, Dicle kültürümüz” ana sloganı altında Türkiye, Irak ve Rojava’dan Avrupa’nın çok sayıda şehrine kadar gerçekleştirilen eylemler, Türkiye hükümetinin 10 Haziran’da Ilısu Barajı’nda su tutma ilanına karşı yapıldı.

Ilısu Barajı bugün su tutmaya başlayacak.

Hamburg

Avrupa başkentleri eyleme katıldı

Eylemler, 7 Haziran öğleni Avrupa’nın kentlerinde “Gelecek için Cuma Günleri” yürüyüşlerine katılımla başladı.

İklim krizine karşı dünyanın yüzlerce şehrinde her cuma günü sokağa inen öğrencilere Ilısu ve başka barajların Mezopotamya’da iklim ve su krizine nasıl neden oldukları aktarıldı ve tartışmalar yürütüldü.

Bu yerlerin arasında Slovenya’nın başkenti Ljubljana, Münich, Frankfurt, Kassel ve Hamburg da vardı.

Paris’te UNESCO eleştirildi

Paris

7 Haziran öğlen sonrası ve akşamı çok sayıda Avrupa ve Irak şehrinde ana meydanlara ve şehirlerin önemli noktalarına gidilerek yürüyüşler yapıldı, bildiriler dağıtıldı, stantlar açıldı ve konuşmalar yapıldı.

Eylemlerden biri Paris’te UNESCO merkezinin önünde yapıldı. UNESCO’nun baştan beri Hasankeyf konusunda var olan sessizliği eleştirildi.

Başka önemli bir eylem Vienna’da Ilısu Projesinde yer alan en büyük şirket Andritz’in önünde gerçekleştirildi.

Andritz’in rant uğruna Türkiye devletine yıkım, sömürü ve göç politikasına destek vermesi bir grup aktivist tarafından sert eleştirilerek ilerde protesto eylemlerin yapılacağı ilan edildi.

Irak’ta 10 kentten destek

Babil

Mezopotamya düzeyinde önemli bir dayanışmanın mesajı Irak’ın ortası ve güneyinden geldi. Bağdat’tan Babil’e, oradan Nasiriye ve Basra’ya kadar on şehirde eylem gerçekleştirildi. Bu yerlerde Ilısu ve diğer barajlar red edildi ve Hasankeyf’in yaşaması dövizlerle talep edildi.

7 Haziran akşamı tam saat 20.00’de sosyal medyada #HasankeyfİçinGeçDeğil hashtag’i üzerine yoğun paylaşım yapılarak Hasankeyf sosyal medyada ön plana çıkarıldı.

Türkiye’den çok sayıda sanatçının katılımıyla Hasankeyf ve Dicle Nehri’nin baraj gölüyle yok edilmesine karşı tutum gösterildi.

Metin Uca, Xero Abbas, Haluk Levent, Mikail Aslan, Pınar Aydınlar, Barış Atay, Cemil Koçgiri, Bahar Feyzan, Bilal Doğan, Şebnem Sönmez, Ercan Yılmaz, Diljen Roni, Kadir Çat, Deniz Esmer ve Selim Temo’nun gönderdiği dayanışma videoları paylaşılarak yüz binlerce sosyal medya kullanıcısına ulaşıldı.

Bunun sonucu kısa bir an olsa da Türkiye’de “toptweet” (en çok kullanılan hashtag) konumu yakalandı. Paris’ten sanatçı Elen Ture, özel bir Hasankeyf panosuyla katılarak destek verdi. Bu paylaşımlar çok geniş bir kesime ulaşıldı.

‘Cevap almayı hak ediyoruz’

Hasankeyf

8 Haziran günü eylemler devam etti. Hasankeyf’te saat 12.00’de köprü başında çok sayıda aktivist ve siyasetçi Ilısu Barajı’nın durdurulması talep etmek için toplandı. Batman Belediye Başkanı ve HDP milletvekili Ayşe Acar Başaran’dan sonra bu eylem için özel olarak gelen, Birleşik Krallık’tan Avrupa Parlamentosu’na seçilen Julia Word, Hasankeyf’te yaptığı açıklamasında şunu vurguladı:

“Geçen hafta Erdoğan’a Ilısu Barajı’nda su tutma açıklamasından dolayı mektup yazdım. Mektubumda Ilısu Barajı’nı durdurmasını istedim. Bir cevap almayı hak ediyorum.”

Ardından Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi adına söz alan Zozan Şimşek, hazırlanan bildiriyi okudu.

Açıklamada Ilısu Projesinin neden kabul edilemez olduğunu dile getirdikten sonra, Ilısu Projesi’nin baştan sona yanlış ve yıkım getiren bir proje olduğu belirtildi. Devlet yetkililerinin projeyle iddia ettiği “yereldeki topluma sosyo-ekonomik yararı”n söz konusu olmayacağı vurgulandı.

İnşaatta sona yaklaşılsa bile Hasankeyf ve Dicle Nehri için geç olmadığını ve barajda su tutulmayarak yeni bir süreç başlanması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, bundan herkesin kazanacağı belirtildi. Çok sayıda basın üyesinin katıldığı eylem bir süre sonra sona erdirildi.

Londra’da elçilik önünde eylem

Londra

8 Haziran günü dikkat çeken eylemlerden biri, Irak Kürdistanı’nın Silemani kentine çok sayıda grubunun katılmasıyla gerçekleştirildi.

Merkezde kurulan stantla ilgi çeken eylem yarım gün boyunca sürdü ve Irak hükümetin harekete geçilmesi istenildi. Şili’den de bir su aktivistinin dayanışma mesajının gönderildiği 8 Haziran günü bir diğer dikkat çeken eylem de Londra’da Türkiye Büyükelçiliği’nin önünde yapıldı.

Londra

Türkiye devletinden Ilısu projesinin durdurulmasının talep edildiği eyleme farklı gruplar katıldı ve polis ölçüsüz şekilde yoğun önlemler aldı.

Bask ülkesinde ise Ilısu projesine kredi veren Garantibank’ın ana sahibi BBVA bankasına karşı Bilbo (Bilbao), Donostia (San Sebastian) ve Barcelona kentlerinde pankartlar açıldı ve yapıştırma faaliyeti yapıldı.

Daha önceki küresel eylem günlerine göre çok daha fazla katılım sağlanarak Ilısu projesinin durdurulması umudunun var olduğu görüldü.

Bunun ancak mücadele edilerek ayakta tutulacağı görülmektedir. Katılım sadece yerelden aktivistler değil, Türkiye’nin önemli sanatçılardan da geldi.

Bu da Türkiye’de Hasankeyf gibi üstün evrensel değeri olan bir yerin yok edilmemesine karşı sonuna kadar mücadele sinyali verdi.

 

Kaynak: Bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal