D&R mağazalarında Ahmet Sever ile Turan Dursun kitaplarına engelleme

D&R mağazalarında Ahmet Sever ile Turan Dursun kitaplarına engelleme

Geçen Nisan ayında Turkuvaz Grubu tarafından satın alınan D&R mağazalarının içeriğine “tepeden gelen talimatla” müdahale edildiği belirtiliyor. Alınan bilgiye göre, mağaza çalışanlarına “çok satanlar” bölümüne müdahale etmeleri ve Ahmet Sever’in “İçimde Kalmasın” adlı kitabını bu bölümden kaldırmaları talimatı geldi. Ayrıca Turan Dursun’un “Din Bu” kitabının raflardan çekilip depoya kaldırılması istendi.

Olayı, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk sosyal medya hesabından duyurdu. Kocatürk “D&R mağazalarında Turkuaz Gruba satışından sonra kültürel çeşitliliğin devam edeceğini söylediler ancak bugün Turan Dursun’un ‘Din Bu’ kitabının raflardan çekilip depoya kaldırılmış” diye yazdı. Ayrıca Kocatürk, “Varan 2- D&R mağazalarında çok satanlar listesindeki Ahmet Sever’in ‘İçimde Kalmasın’ kitabının görünür şekilde sergilenmemesi için mağazalara bilgilendirme notu atılmış” dedi.

Abdullah Gül’ün Dışişleri Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı olduğu dönemlerde başdanışmanlığını yapan Ahmet Sever’in 2015 yılında yayımlanan “Abdullah Gül ile 12 Yıl” kitabı kamuoyunda büyük yankı uyandırmış ve aylarca süren tartışmalara neden olmuştu. Sever’in “İçimde Kalmasın” adlı kitabında bir yandan özellikle iktidar saflarından gelen tepki, eleştiri ve saldırılara cevap verirken, diğer yandan “aile içi sır” olarak saklanan bazı gerçeklere ışık tutuluyor. Kitapta AKP-Cemaat yolculuğunun neden bir çıkmaz sokağa girdiği ve ülkenin son yıllarda uluslararası arenada içine düştüğü açmazlar anlatılıyor.

Turan Dursun’un üç ciltlik “Din Bu” adlı kitabında ise 2000’e Doğru dergisinde yayımladığı yazıları yer alıyor. Birinci ciltte genel olarak Tanrı ve Kur’an’daki Tanrı kavramı ve “Kur’an’ın Tanrısı nerede?”, “Tanrının biçimi ve boyu” ve “Tanrı’nın terazisi” gibi konular ele alınmakta. İkinci ciltte Muhammed Peygamberin cinsel hayatı, yönetimi ve istihbarat teşkilatı, İslam’ın ibadet kaynağı olan “Güneş Kültü”, Atatürk’e sunulan Tahsin Mayatepek Raporu ile İslam ve şiddet konuları işleniyor. Üçüncü ciltte ise İslam’da toplum, İslam’da kadın, laiklik konularına değiniliyor. Turan Dursun, 4 Eylül 1990’da öldürülmüştü.

Öte yandan, Turan Dursun’un kitabının internet satış sitesi İdefix üzerinden de satışı durduruldu.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal