DOT Kanyon’da kapanıyor

DOT Kanyon’da kapanıyor

15’inci yılını kutlayan DOT tiyatro topluluğu, Kanyon’daki mekânının kapanacağını duyurdu.

Üç ana mekânda üç de mobil mekânda oyunlar sergileyen DOT’un mevcut mekânsal yapısını değiştirmeye ve tiyatrolarının işleyişini yeniden yapılandırmaya karar verdiği aktarıldı.

Yeni bir model hazırlığı içerisinde olduğu belirtilen DOT’un Kanyon’da sahnelenen oyunlarının da 1 Şubat 2020’de sona ereceği ifade edildi. Yapılan açıklamada şöyle denildi.

“DOT’un 15. yılında, sanat üretimini temel alan bir tiyatro kurumu olarak mevcut mekânsal yapımızı değiştirmeye ve tiyatromuzun işleyişini yeniden yapılandırmaya karar verdik.

“DOT, 2005 yılında beri üç ana mekânda (Mısır Apartmanı, Maçka G-Mall, Kanyon) ve üç mobil mekânda (DOTBilsarda, DOTKoleksiyonda, DOTMarsta) oyunlar sergiledi.
Bu mekânlardaki boş alanları tamamen kendi imkânlarıyla oyun alanlarına dönüştürerek, seyircileriyle buluşturdu.

“Bu mekân işleyiş modelinin görevini ve zamanını tamamladığını düşünüyoruz.
Dünyada ve ülkemizde kültür ve sanat alanında oluşan ve değişen koşulların da farkındalığıyla, DOT olarak yeni bir model hazırlığı içerisindeyiz.

“1 Şubat 2020’den itibaren, Kanyon’daki mekânımızda oyunlarımız sona eriyor.
DOT, sanat üretimine yurtdışında ve İstanbul’un felsefemize uygun mekânlarında devam edecek.”

View this post on Instagram

2020'nin İlk Haberi … DOT'un 15. yılında, sanat üretimini temel alan bir tiyatro kurumu olarak mevcut mekânsal yapımızı değiştirmeye ve tiyatromuzun işleyişini yeniden yapılandırmaya karar verdik. DOT, 2005 yılında beri üç ana mekanda (Mısır Apartmanı, Maçka G-Mall, Kanyon) ve üç mobil mekanda (DOTBilsarda, DOTKoleksiyonda, DOTMarsta) oyunlar sergiledi. Bu mekanlardaki boş alanları tamamen kendi imkanlarıyla oyun alanlarına dönüştürerek, seyircileriyle buluşturdu. Bu mekan işleyiş modelinin görevini ve zamanını tamamladığını düşünüyoruz. Dünyada ve ülkemizde kültür ve sanat alanında oluşan ve değişen koşulların da farkındalığıyla, DOT olarak yeni bir model hazırlığı içerisindeyiz. 1 Şubat 2020’den itibaren, Kanyon’daki mekanımızda oyunlarımız sona eriyor. DOT, sanat üretimine yurtdışında ve İstanbul’un felsefemize uygun mekanlarında devam edecek. Sizleri yeni gelişmelerden haberdar edeceğiz, Sevgilerimizle DOT Murat Daltaban Özlem Daltaban Süha Bilal

A post shared by DOT / DOT Theatre (@dottiyatro_dottheatre) on

DOT, kuruluşunun 10’uncu yılında İstanbul’a yeni bir çağdaş tiyatro mekânı kazandırma düşüncesiyle DOTKanyon’da projesini başlatmıştı. Hümer Tümertekin’in mimari projesini hazırladığı mekânın inşaat çalışmaları Haziran 2015’te tamamlanmış, DOT’un ana salonu Temmuz 2015’te yeni mekâna getirilmişti.

DOTKanyon’da Ekim 2015’te açılmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal