Dostlarından mektuplarla Erdal Öz

Dostlarından mektuplarla Erdal Öz

Yazar Erdal Öz’ün yaklaşık 40 yılını kapsayan ve dostları tarafından yazılan mektuplardan oluşan “Sevgili Erdal: Erdal Öz’e Mektuplar” adlı kitap, Can Yayınları’ndan yayımlandı.

Selim Bektaş’ın yayıma hazırladığı kitabın ilk cildinde Bilge Karasu, Salâh Birsel, Onat Kutlar, Gülten Akın, Aziz Nesin, Yaşar Nabi Nayır, Yaşar Kemal, Metin Demirtaş, İlhan Berk, Konur Ertop, Behçet Necatigil, Talip Apaydın, Ali Püsküllüoğlu, Edip Cansever, Cahit Külebi, Ülkü Tamer, Cevdet Kudret ve Yusuf Atılgan gibi Türkiye edebiyatının önemli yazarlarının mektupları yer alıyor.

“Sevgili Erdal: Erdal Öz’e Mektuplar’ yazar, yayıncı ve örnek bir aydın olarak Erdal Öz’ün belki de en samimi portresini sunuyor. Başlarda heyecanlı bir üniversite öğrencisi, sonraları kuşağına yön veren bir yayıncı, iyi bir arkadaş ve düşünceli bir yazar olarak bu kültür insanını tüm yönleriyle gözler önüne seriyor. 

Yaklaşık 40 yılı kapsayan bu mektuplarda, Erdal Öz ve dönemin yazarları, sadece edebiyat ve yayıncılık alanındaki düşüncelerini aktarmakla kalmıyor, günlük yaşamlarını, mücadele ve dertlerini de içten bir dille paylaşıyorlar. Sevgili Erdal bu yanıyla, 50 kuşağını yakından tanımak isteyen okurlar, yazarlar ve yayıncılar için hazine değerinde bir belge niteliği taşıyor.”

Erdal Öz hakkında:

26 Mart 1935’te Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde doğdu. Babası memur olduğu için Türkiye’nin çeşitli illerini dolaştı. Tokat Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başladığı yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı.

Bir dönem TDK Yayın Kolu’nda ve Türk Sinematek Derneği Ankara Şubesi’nde çalıştı. Ankara’da Sergi Kitabevi’ni açtı.

Arkadaşlarıyla beraber İstanbul’da a Dergisi’ni çıkardı. İlk öykü kitabı olan “Yorgunlar”, 1960 yılında a Dergisi Yayınları arasında yayımlandı. “Odalar” adlı ilk romanı da aynı yıl Varlık Yayınları’ndan yayımlandı.

12 Mart döneminde siyasi görüşlerinden dolayı üç kez tutuklandı, hapis yattı ve yargılanma sonucu aklandı. Bu dönemi anlattığı “Yaralısın” adlı romanıyla 1975 Orhan Kemal Roman Armağanı’na değer görüldü.

1975 – 1981 yılları arasında Cem Kitabevi’nin Arkadaş Kitaplar adlı çocuk edebiyatı dizisinin yönetimini üstlendi.

1981 yılında Can Yayınları’nı kurdu.

“Sular Ne Güzelse” adlı kitabı ile 1998 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, “Cam Kırıkları” adlı kitabı ile de 2001 Sedat Simavi Öykü Ödülü’nü aldı.

SSCB gezisinin izlenimlerini 1975 yılında “Allı Turnam” adlı kitapta topladı. Kitap, 1998’de “Bir Gün Yine Allı Turnam” adıyla yeniden yayımlandı.

1973’te “Kanayan”  adlı öykü kitabını yayımladı. “Deniz Gezmiş Anlatıyor” (1976) ve “Gülünün Solduğu Akşam” (1986) adlı anı-romanlarından sonra “Gülünün Solduğu Akşam”a girmeyen notlar ve izlenimlerini 2003’te “Defterimde Kuş Sesleri”nde topladı.

1987 yılında “Havada Kar Sesi Var” adlı öykü kitabı yayımlandı. “Dedem Korkut Öyküleri” (1979), “Alçacıktan Kar Yağar” (1982), “Babam Resim Yaptı” (2003) adlı üç çocuk kitabına imza attı.

Erdal Öz, 6 Mayıs 2006’da vefat etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar