Doris Day hayatını kaybetti

Doris Day hayatını kaybetti

Sinemanın altın çağının yıldızlarından Doris Day, 97 yaşında hayata veda etti. Ünlü oyuncunun adını taşıyan vakıftan yapılan açıklamaya göre Day, zatürree nedeniyle yaşamını yitirdi.

Doris Day, “Calamity Jane” filmiyle dünyaca tanıtmıştı. 1956 yılında Alfred Hitchcock’un “Çok Şey Bilen Adam – The Man Who Knew Too Much” filminde söylediği “Que Sera Sera” adlı şarkıdaki yorumuyla hafızalarında yer etmişti.

Doris Day, 3 Nisan 1922 tarihinde Cincinnati, Ohio, ABD’de doğdu. Tam adı Doris Mary Ann Von Kappelhoff olan sanatçı, 1939 yılında Les Brown adlı bir grupta şarkı söyleyerek sahneye adım attı. Daha sonra bu gruptan ayrılarak Doris Day adını kullanarak müzikhol ve büyük orkestralarla solo olarak kariyerine devam etti.

1948 yılında sinema oyunculuğuna başladı. Birçok komedi filmlerinde Rock Hudson’un veya Cary Grant’ın partneri olarak rol aldı. 1952 yılında “The Winnng Team” filminde sonradan 33. Kaliforonya Valisi ve 40. Amerika Birleşik Devletler Başkanı olacak olan Ronald Reagan ile beraber rol aldı.

1953 yılında büyük “Calamity Jane” filminde başrolde oynadı. 1959 yılında “Pillow Talk / Yastık sohbet” filminde Rock Hudson ile birlikte rol aldı.

1960 yılında “Please Don’t Eat the Dases / Sevgili Kocam” filminde David Niven ile birlikte oynadı. Doris Day özellikle de 1956 yılında Alfred Hitchcock’un “The Man Who Knew Too Much” filminde söylediği “Que Sera Sera” adlı şarkıdaki unutulmaz yorumu ile dünya sinema seyircilerinin hafızalarında yer etti. 1965 yılında “Do Not Disturb” filminde ve 1966 yılında “The Glass Bottom Boat / Şirin Hafye” filminde Rod Taylor ile başroldeydi.

Kaliforniya’daki “Doris Day Animal League”i yönetmeye başladı. Doris Day’e 2004 yılında ABD Başkanı George W. Bush tarafından Özgürlük Madalyası verildi.

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal