Diyarbakır’ı ikiye bölecek duvar projesi tepkiler üzerine durduruldu

Diyarbakır’ı ikiye bölecek duvar projesi tepkiler üzerine durduruldu

Diyarbakır’da, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’nın (TCDD) kenti ikiye bölen tren rayları boyunca iki metre yüksekliğinde ve on iki kilometre uzunluğundaki beton duvarın yapımına başlaması kentte tepkilere neden olmuştu. Ulaştırma Bakanlığı, tepkiler üzerine duvar yapım çalışmalarını şimdilik durdurdu.

Medyascope‘tan Ferit Aslan’ın haberine göre, TCDD tarafından 1935 yılında Diyarbakır’a döşenen tren rayları, kentin büyümesi ile birlikte kentin ortasında kaldı. Kentin merkez Sur ve Yenişehir ilçelerini, Bağlar ve Kayapınar ilçelerinden ayırarak kenti adeta ikiye bölen tren rayları boyunca iki metre yüksekliğinde ve on iki kilometre uzunluğundaki beton duvarın yapımına başlanması  büyük tepkilere neden olmuştu.

Duvar yapımı şimdilik durduruldu

Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşlarının tepkileri üzerine, Ulaştırma Bakanlığı, kenti ikiye ayıran duvar yapım çalışmalarını şimdilik durdurma kararı verdi. Bakanlığın hem gösterilen tepkiler yüzünden, hem de işi yapan firma çalışanları ile vatandaşlar arasında muhtemel bir gerginliği önlemek için çalışmaları durdurduğu öğrenildi. Daha önce, tren raylarının geçtiği Küçük Sanayi Sitesi’nin bulunduğu iki kilometrelik bölümde güvenlik için yapılması talep edilen duvar ile ilgili projenin değiştirilerek duvarın sadece Küçük Sanayi Sitesi’nin olduğu bölümü kapsayabileceği de düşünülüyor.

Diyarbakır’da, aralarında Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası’nın da bulunduğu 22 sivil toplum kuruluşu ortak açıklama yaparak, kenti ikiye bölen duvarın yapımının durdurulmasını istemişti. Açıklamada, “Maalesef Cumhuriyetin ilk dönemlerine ait bir raylı sistemimiz, hala değiştirilmeyen bir kara tren ile Devlet Demir Yolları bu kentte çalışmaları yürütmektedir. Yine kentin tam merkezinde kalan bu sistem cumhuriyetin ilk dönemlerinden bu yana hiç revize edilmemiştir ve şehir merkezinde gürültü kirliliğine sebep olmaktadır. Bu proje ile şehir baştan sona ikiye bölünmekte ve kentin sorunlarına bir yenisi daha eklenmektedir” denilmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal