Diyarbakır Müzesi’nin logosunu ‘puta benziyor’ diye kırdılar

Diyarbakır Müzesi’nin logosunu ‘puta benziyor’ diye kırdılar

Körtik Tepe’de gerçekleştirilen kazı çalışmalarında bulunan ve Diyarbakır Müzesi’nin sembol olarak kullandığı fantastik yaratık figürü, ‘puta benziyor’ gerekçesiyle kırıldı.

Olayın üzerine müze yetkilileri, logoyu tabeladan sökerek içeri taşıdı.

Sputnik’ten Sertaç Kayar’ın haberine göre, Diyarbakır’ın Bismil İlçesi yakınlarındaki Körtik Tepe’deki arkeolojik kazılarda bulunan, taşlara işlenmiş fantastik yaratık figürünü sembol olarak kullanan Diyarbakır Müzesi, Hz. Süleyman Camii yanına koyduğu kabartma harflerden oluşan tabelanın üzerinde yer alan bu sembol iki keredir kırılıyor.

Sputnik’e konuşan bir müze yetkilisi “Levhanın üzerindeki sembol daha önce de kırılmıştı. Yaptık, ardından tekrar kırdılar.” dedi. Yetkili, “İki keredir kırılıyor. Sorduğumuzda sembolün puta benzediğini ve günah olduğunu söyleyerek kırıldıklarını öğrendik” diye ekledi.

Tabela, iki kere saldırıya uğramasının ardından müze bahçesine alındı.

Prehistorik Çağdan itibaren Eski Tunç, Urartu, Asur, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı devirlerine ait eserlerin sergilendiği Diyarbakır Müzesi’nde yirmi dokuz bin iki yüz yetmiş adet envanterlik eser kayıtlı.

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal