Diyarbakır Gezici Kadın Film Günleri, 13 Temmuz’da başlayacak

Diyarbakır Gezici Kadın Film Günleri, 13 Temmuz’da başlayacak

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ortadoğu Sinema Akademisi ve Mezopotamya Sinema Akademisi öncülüğünde Gezici Kadın Film Günleri kapsamında çok sayıda film 14 ilçede seyirciyle buluşacak.

13 Temmuz’da başlayıp, 19 Temmuz’da sona erecek olan Film Günleri; Diyarbakır’ın Merkez Sur, Bağlar, Yenişehir, Kayapınar ve Kocaköy, Eğil, Dicle, Çınar, Hazro, Ergani, Silvan, Lice, Kulp ve Bismil ilçelerinde düzenlenecek.

Her gün 2 ilçede gösterim yapılacak şekilde planlanan Gezici Kadın Film Günleri’nde bir haftada, Çağla Zencirci ve Guilloume Glovanetti’nin “Sibel” adlı filmi, Vuslat Saraçoğlu’un “Borç” adlı filmi, Emine Emel Balcı’nın “Nefesim Kesilene Kadar” adlı filmi  ve Banu Sıvacı’nın “Güvercin” adlı filmi gösterilecek.

‘Amacımız kadınlarla iletişim ağını kurmak’

Ortadoğu Sinema Akademisi Sinema Sanat Birimi üyesi Sidar Aslan, her gün 2 ilçede filmleri kadınlarla buluşacaklarını belirterek, amaçlarının ise ilçelerde bulunan kadınlara ulaşmak olduğunu söyledi. Kadın yönetmenlerin yaptıkları filmlerin sinemalarda çok fazla yer almadığını vurgulayan Aslan, “Biz bu tür etkinliklerle kadın yönetmenlerin yaptıkları filmlerini kadınlar ile buluşturarak daha çok izlenmesini sağlıyoruz. Bu filmlerin içeriğine baktığımızda toplumsal sorunlara değinen ve kadınların gözüyle yapılan filmlerdir.  Bazı ilçedeki kadınların bu filmleri izleme imkânları olmuyor. Biz bu filmleri kadınlara götürerek onlara izleme imkanı yaratacağız” dedi.

Sadece kadınlara film izletmeyi amaçlamadıklarını aynı zamanda iletişim ağı da kurmayı istediklerini dile getiren Aslan, “Kadınlar için daha çok neler yapabiliriz konuşmak istiyoruz” diye belirtti.

‘Kadınları, Gezici Kadın Film Günleri’ne bekliyoruz’

Kadınlara çağrı yapan Aslan, “Birbirimize haber vererek kadınlar bir araya getirerek filmlerimizi izlemek istiyoruz. Filmlerin içeriğinde bütün kadınlar kendini bulacaktır. Bütün kadınları gezici kadın film günlerimize bekliyoruz” diye konuştu.

Film günleri programı şöyle:

– 13 Temmuz’da saat 20.30’da Silvan ilçesinde bulunan Kinya Navin Parkı’nda, yönetmenliğini Çağla Zencirci ve Guilloume Glovanetti’nin yaptığı “Sibel” adlı film seyirciyle buluşacak.

– 13 Temmuz saat 20.30’da Eğil ilçesinde bulunan Eğil Meydanı’nda, yönetmenliğini Vuslat Saraçoğlu’un yaptığı “Borç” adlı film ve Kocaköy ilçesinde bulunan Köşem Bahçesi’nde “Sibel” adlı film seyirciyle buluşacak.

– 14 Temmuzda saat 20.30’da Ergani ilçesinin Orman Parkı’nda ve Dicle ilçesinin Belediye Parkı’nda, yönetmenliğini Emine Emel Balcı’nın yaptığı “Nefesim Kesilene Kadar” adlı film izleyicileriyle buluşacak.

– 16 Temmuz saat 20.30’da Çınar ilçesinin Nû Jiyan Parkı Amfi Tiyatrosu’nda, “Nefesim Kesilene Kadar” adlı film; Bismil ilçesinin Kardeşlik Parkın da ve Lice İlçesinin Ceylan Önkol Parkı’nda “Sibel” adlı film seyirciyle buluşacak.

– 17 Temmuz saat 20.30’da Hazro ilçesinin İşkar Mahallesi’nde, “Sibel” adlı film; Kulp ilçesinin Merkez Yeni mahalle Halı Saha Kompleksi’nde, yönetmenliğini Banu Sıvacının yaptığı  “Güvercin” adlı film seyirciyle buluşacak.

– 18 Temmuz saat 20.30’da Sur ilçesinde bulunan Ben û Sen Parkı’nda, “Borç” adlı film ve Bağlar ilçesinin Bağcılar Mahallesinde bulunan Newroz Parkı’nda da “ Sibel” adlı film seyirciyle buluşacak.

– 19 Temmuz saat 20.30’da Kayapınar ilçesinde bulunan Tema Parkı’nda, “ Nefesim Kesilene Kadar” ve Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı’nda “ Güvercin” adlı film seyirciyle buluşacak..

 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal