Atatürk Kitabı - Reklam Atatürk Kitabı - Reklam

Diyarbakır 6. Kitap Fuarı başladı

Diyarbakır 6. Kitap Fuarı başladı

Bu yıl altıncı defa düzenlenen Diyarbakır Kitap Fuarı, 25–30 Eylül tarih aralığında TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

Mıgırdiç Margosyan, Canan Tan, Altan Öymen, Ayşe Kulin, Ahmet Telli, Şükrü Erbaş, Oya Baydar, Fikret Başkaya, Aytül Akal, Nurcan Baysal, Işık Ergüden, Nurullah Peker, Nil Sakman, Mine Soysal, Kemal Hamamcıoğlu, İsmail Saymaz, İsmail Beşikçi, Şeyhmus Diken, Levent Gültekin, Bahadır Yenişehirlioğlu başta olmak üzere 250 yazarın katılım sağlayacağı altı günlük fuar kapsamında, 120 yayınevi stand açarken 60 farklı kültürel aktivite yapılacak.

Diyarbakır 6. Kitap Fuarı’na bu yıl, yazar Mıgırdiç Margosyan onur konuğu olarak katılacak. TÜYAP’ın Margosyan’a hazırladığı hediye kitapla beraber fotoğraf seçkileri ve kitap alıntılarından oluşan bir sergi düzenlenecek. Fuar kapsamındaki çeşitli söyleşi ve panellerde Margosyan’ın yaşamı, üretiği eserler ve kendine has edebiyatının üzerinde durulacak.

Diyarbakır 6. Kitap Fuarı her gün 10.00-19.30 saatlerinde, kapanışın yapılacağı 30 Eylül Pazar günü ise 10.00-19.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Diyarbakır 6. Kitap Fuarı Etkinlik Programı

25 Eylül Salı

Fırat Konferans Salonu 

14.00-15.00 (Söyleşi)

“Diyarbakır’ı Yazmak” / Mıgırdiç Margosyan, Şeyhmus Diken

Düzenleyen: TÜYAP

16.30-17.30 (Şiir Dinletisi)

Ahmet Telli

Düzenleyen: TÜYAP

17.45-18.45 (Panel)

“Edebiyatın Gücü ve Barış” / Aslı Perker, Celal İnal, Ahmet Çakmak

Yöneten: Halil İbrahim Özcan

Düzenleyen: PEN

 

Dicle Konferans Salonu

14.00-15.00 (Söyleşi)

“Ortadoğu’da Türkiye” /  Çetin Yiğenoğlu

Düzenleyen: BESAM

15.15-16.15 (Şiir Dinletisi)

“40 Yıldır Adresi Şiir…” / A. Hicri İzgören

Düzenleyen: Avesta Yayınları

17.45-19.00 (Film Gösterimi)

“Gâvur Mahallesi” Mıgırdiç Margosyan Belgeseli

Yönetmen: Yusuf Kemal Beysülen

Düzenleyen: TÜYAP – Aras Yayınları

 

26 Eylül Çarşamba

Fırat Konferans Salonu

10.15-11.00 (Atölye) 

“Boyama”

Düzenleyen: Timaş Çocuk

11.15-12.00 (Söyleşi)

“Gezgin Bulut Diyarbakır’da” / İlkay Marangoz

Düzenleyen: Yeşil Dinozor

12.15-13.00 (Söyleşi)

“İşte Taktik: Ne Basitmiş Matematik!” / Toprak Işık

Düzenleyen: TUDEM

13.15-14.15 (Söyleşi)

“Kurmacadan Kurama Kadın Yazını” / Nil Sakman

Düzenleyen: TÜYAP – İthaki Yayınları

14.30-15.30 (Söyleşi)

“Mıgırdiç Margosyan Öykücülüğü…” / Mıgırdiç Margosyan, Nazmi Bayrı, Musa Dinç

Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği

15.45-16.45 (Söyleşi)

“Cervantes: Dünya Edebiyatının Kürtçe’ye Açılan Kapısı” / Fexrîya Adsay, Salih Agir Qosarî

Düzenleyen: Lîs Yayınları

17.00-18.00 (Söyleşi)

“Ne Olmuş Güldüysek: Evrim Alataş Metinlerinde Mizah” / Burcu Karakaş, Nurhak Yılmaz, Özgür Amed

Düzenleyen: Lîs Yayınları

18.15-19.15 (Şiir Dinletisi)

“Çölde Bir Gemi… Mueyed Teyib ” / Selim Temo (Yöneten ve Türçe Okuma)

Düzenleyen: Avesta Yayınları

 

27 Eylül Perşembe

Fırat Konferans Salonu 

11.00-11.45 (Söyleşi)

“Işık Kafası Karışık” / İlkay Marangoz

Düzenleyen: Yeşil Dinozor

12.00-13.00 (Söyleşi)

“Kadınlar Neden Yazmalı” /  Sevim Korkmaz Dinç, Birsen İnal, Kamile Yılmaz

Düzenleyen: Kadın Yazarlar Derneği

13.15-14.15 (Panel) 

“Dil ve Eğitim” / Adar Jiyan, Sami Tan, Cemil Güneş

Yöneten: Fatma Budak Güler

Düzenleyen: Mezopotamya Dil ve Kültürleri Araştırma Derneği (MED-DER)

14.30-15.30 (Söyleşi)

“Dua’nın Ruhu” / Ahmet Bulut

Düzenleyen: Timaş Yayınları

15.45-16.45 (Şiir Dinletisi)

“Otların Uğultusu Altında” / Şükrü Erbaş

Düzenleyen: TÜYAP

17.00-18.00 (Söyleşi)

“Edebiyatın Dönüştürücü Gücü” / Berken Bereh, Dilawer Zeraq

Düzenleyen: Lîs Yayınları

18.15-19.15 (Söyleşi)

“Kevirên Şewitî” / Veysi Ulgen

Yöneten: M. Sait Arzu

Düzenleyen: J&J Yayınları

 

Dicle Konferans Salonu

14.00-15.00 (Söyleşi)

“TYT Matematikte Yeni Tarz Soruların Sırları” / Selim Yavuz

Yöneten: Ali Rıza Bayzan

Düzenleyen: Okyanus Yayıncılık

15.15-16.15 (Söyleşi)

“Mıgırdiç Margosyan Edebiyatının Kaynakları” / Mıgırdiç Margosyan, Rober Koptaş

Düzenleyen: Aras Yayınları

16.30-17.30 (Söyleşi)

“Ulus Tartışmaları Bağlamında XANΔ / Adnan Fırat Bayar

Düzenleyen: Nûbihar Yayınları

18.00-19.00 (Ödül Töreni)

“Arjen Arî Şiir Yarışması Ödül Töreni”

Düzenleyen: Sor Yayınları – Kor Kitap

 

28 Eylül Cuma

Fırat Konferans Salonu

11.00-11.45 (Söyleşi) 

“Türkiye’de Genç Olmak, Üstelik Edebiyat Okuru Olmak” / Mine Soysal

Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

13.00-14.00 (Söyleşi)

“Devrik Badem Ağacı” / Mehmet Dinç, Mehmet Alparslan

Düzenleyen: Ava Yayınları

14.15-15.15 (Söyleşi)

“Kim Süper Olmak İster?” / Aytül Akal

Düzenleyen: TUDEM

15.30-16.30 (Söyleşi)

“Sakine Arat: Yaşamdan Kesitler” / Rojin Zarg

Düzenleyen: Apec Yayınevi

16.45-17.45 (Söyleşi)

“Edebiyatın içinden Hayata ve İnsana Bakmak” / Feridun Andaç, Murat Özyaşar, Abdullah Çelik, Vecdi Erbay

Düzenleyen: Eksik Parça

18.00-19.00 (Şiir Dinletisi)

“Mezopotamik Sesler” / Özgür Amed, Şeyhmus Közgün, Sema Güler, Birsen İnal, Ayşe Sökülmez, Ramazan Elsancan, ŞahînVûral, Harun Tutuş, Serwer Ciwan, İhsan Arat

Düzenleyen: Lîs Yayınları

 

Dicle Konferans Salonu

12.00-13.00 (Söyleşi)

“Edebiyat Hayatın Kendisidir” / Müslüm Çelik

Düzenleyen: BESAM

13.15-14.15 (Panel)

“Edebiyatın Gelişiminde Birliktelik ve Kurumsallaşmanın Önemi” / Îrfan Babaoglû, Mehmet Devîren, Mehmet Yilmaz, Netîce Altûn Demîr, Omer Dilsoz, Osman Ozçelîk, Remziye Arslan, Reşo Ronahî, Şêxmûs Sefer

Yöneten: Ömer Fîdan

Düzenleyen: Mezopotamya Dil ve Kültürleri Araştırma Derneği (MED-DER)

14.30-15.30 (Söyleşi)

“Aryan İnançlar ve Reya Heq” / Selahattin Ali Arık

Düzenleyen: İsmail Beşikçi Vakfı

15.45-16.45 (Söyleşi)

“Bir Hafıza Metaforuna Dönüşen Mem û Zîn” / Ayhan Tek

Düzenleyen: Nûbihar Yayınları

17.00-18.00 (Söyleşi)

“Dünden Bugüne Türkiye’de Toplumcu Edebiyat” / Adnan Özyalçıner

Düzenleyen: Kor Kitap – Manos Kitap

18.15-19.15 (Şiir Dinleti)

Gökhan Cengizhan, Kevser Atay, Ömer Öneren, Ahmet Çakmak, Lal Laleş, İlhami Sidar, Servet Üstün Akbaba

Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği

 

29 Eylül Cumartesi

Fırat Konferans Salonu

11.00-11.45 (Söyleşi)

“Genç Yazarlar Konuşuyor” / Dilara Keskin, Koray Yersüren, Emre Gül

Düzenleyen: Ephesus Yayınları

12.00-13.00 (Panel)

“Hapishane Çağı: Bir Firar Biçimi Olarak Edebiyat” / Işık Ergüden, Mehtap Ceyran

Yöneten: Ercan Y. Yılmaz

Düzenleyen: Sel Yayıncılık

13.15-14.15 (Söyleşi) 

“Abisi Olmak Halkının: Ahmed Arif” / Şeyhmus Diken

Düzenleyen: İletişim Yayınları

14.30-15.30 (Söyleşi)

“İçerden Sızan Sözcükler” / Ayşegül Tözeren, C. Hakkı Zariç, Mehveş Evin

Düzenleyen: Manos Kitap

15.45-16.45 (Söyleşi)

Söyleşi: “Kürt Medreseleri ve Âlimleri” / Kadir Yıldırım

Düzenleyen: Avesta Yayınları

17.00-18.00 (Söyleşi)

“Türklük Sözleşmesi” / Barış Ünlü

Düzenleyen: Dipnot Yayınevi

18.15-19.30 (Film Gösterimi) 

“Gavur Mahallesi” Mıgırdiç Margosyan Belgeseli

Yönetmen: Yusuf Kemal Beysülen

Düzenleyen: TÜYAP – Aras Yayınları

 

Dicle Konferans Salonu

11.00-11.45 (Söyleşi)

“Nasıl Bir İnsan Yetiştirmek İstiyoruz?” / M. Fatih Aytaç

Düzenleyen: Lider Yayınları

12.00-13.00 (Söyleşi) 

“Referandum, Kürtler ve Geleceğini Belirleme Hakkı” / İsmail Beşikçi

Düzenleyen: İsmail Beşikçi Vakfı

13.15-14.15 (Panel) 

“Yazar ile Editör Arasında: Horasan Kürtlerinin Serüveni” / Selim Temo

Yöneten: Mehmet Said Aydın

Düzenleyen: Everest Yayınları

14.30-15.30 (Söyleşi)

“Onurlu Çıkış” / Levent Gültekin

Düzenleyen: Doğan Kitap

15.45-16.45 (Söyleşi)

“Margosyan’ın Diyarbakır’ı, Diyarbakır’ın Margosyan’ı” / Hicri İzgören, Ahmet Çakmak, Abdullah Aren Çelik

Düzenleyen: Aras Yayınları

17.00-18.00 (Söyleşi)

“Paradigma’nın İflası’ndan Çöküş’e Düzenin Bitmeyen Krizi” / Fikret Başkaya

Düzenleyen: Yordam Kitap

18.15-19.15 (Panel)

“Darbeler, Türk Yargısı ve Kürtler” / Mustafa Özer

Yöneten: Sabahattin Korkmaz

Düzenleyen: J&J Yayınları

 

30 Eylül Pazar

Fırat Konferans Salonu

11.00-11.45 (Söyleşi)

“1925 Hareketi-Azadî Cemiyeti” / Tahsin Sever

Düzenleyen: Nûbihar Yayınları

12.00-13.00 (Panel) 

“78 Kuşağı’nın Şen Çocukları” / İsmail Beşikçi, Ramon Kahraman, Bayram Bozyel, Halide Yıldırım, Mesut Baştürk

Yöneten: Azad Zal

Düzenleyen: J&J Yayınları

13.15-14.15 (Söyleşi)

“Türkiye’de IŞİD” / İsmail Saymaz

Düzenleyen: İletişim Yayınları

14.30-15.30 (Söyleşi) 

“Edebiyatın Bölge’ye İçeriden ve Dışarıdan Bakışı” / Oya Baydar, Nurcan Baysal, Turhan Günay

Düzenleyen: Can Yayınları – Dipnot Yayınevi

15.45-16.45 (Söyleşi)

“Birisini Sevdiğin Zaman Şehrin Nüfusu Bire İner” / Kemal Hamamcıoğlu

Düzenleyen: Doğan Kitap

17.00-18.00 (Ödül Töreni)

“Xanî Edebiyat Ödülleri 2018”

Düzenleyen: Dara Yayınları

 

Dicle Konferans Salonu

12.00-13.00 (Söyleşi)

“Görsel Sanatın ve Edebiyatın Etkileri” / Bahadır Yenişehirlioğlu

Düzenleyen: Timaş Yayınları

13.15-14.15 (Panel)

“Bir Coğrafya İki Üslup: Mizahın ve Gerçekliğin İzinde” / Mehtap Ceyran, Ercan Y. Yılmaz

Yöneten: Lal Laleş

Düzenleyen: Sel Yayıncılık

14.30-15.30 (Söyleşi) 

Söyleşi: “Canan Tan Yeniden Diyarbakırlı Okurlarıyla Buluşuyor” / Canan Tan

Düzenleyen: Doğan Kitap

15.45-16.45 (Söyleşi)

Söyleşi: “Türkçe Romanın Dünü, Bugünü” / İlhami Sidar

Düzenleyen: İthaki Yayınları

17.00-18.00 (Söyleşi)

“Çözüm Sürecinden Sonra Kürt Meselesini Yeniden Düşünmek” / Cuma Çiçek, Serdar Şengül

Düzenleyen: İletişim Yayınları

18.15-19.00 (Söyleşi)

“Bir Yazı İşçisi Veysel Öngören” / Şeyhmus Diken, A. Hicri İzgören, Ahmet Çakmak, Aydın Alp

Yöneten: Vecdi Erbay

Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal