DEÜ GSF öğrencilerinden çadır nöbeti

DEÜ GSF öğrencilerinden çadır nöbeti

DEÜ GSF’nin taşınma sürecine ilişkin akademisyen ve öğrencilerin tepkisi büyüyor. Öğrenciler bugün GSF önünde düzenleyecekleri basın açıklamasının ardından çadır nöbeti tutmaya başlayacak.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi’nin (GSF) Narlıdere’den Tınaztepe Yerleşkesi’ne taşınması kararına karşı, öğrencilerin ve akademisyenlerin mücadelesi yaklaşık 2 aydır devam ediyor.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre, GSF öğrencileri, geçtiğimiz günlerde “Daha öncede söylediğimiz gibi son noktayı biz koyarız ve gitmiyoruz” sözleri ile rektörlük binası önünde gerçekleştirecekleri basın açıklamasına çağrı yaptı. Öğrenciler basın açıklamasının ardından fakültenin önünde direniş çadırları kuracaklarını açıkladı.

Yürütmeyi durdurma kararı bekleniyor

GSF öğrencileri ve akademisyenleri, fakültelerinin taşınmasıyla ilgili ‘yürütmeyi durdurma’ davası açtı. Dava süreciyle ilgili konuşan Av. Yelda Kullap, davaya ilişkin yakın zamanda karar beklediklerini belirterek, “Dava dosyasına karara etki edeceğini düşündüğümüz, sanatçı ve aydınların GSF için yayınladığı çağrı metnini ve imza atan kişilerin listesini ekledik. Ayrıca biz henüz fakültenin depreme dayanıksız olmasıyla ilgili verilen raporları göremedik. Bu raporları göremediğimize dair dava dosyasına bir dilekçe daha ekledik” dedi.

GSF akademisyenleri de geçtiğimiz günlerde taşınma süreci ile ilgili açıklama yayımlayarak DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar ve DEÜ Genel Sekreteri Dr. Saip Tiryakioğlu’na tepki gösterdi. Taşınma süreciyle ilgili rektörlüğün bütün randevu taleplerini görmezden geldiğini belirten akademisyenler, çözüm önerileri sunan akademisyenleri de rektörlüğün yönetmeliklerin dışına çıkarak cezalandırdığını söyledi.

STK’larla karşı karşıya getirildik

Taşınma kararı sürecinde gerçekleşen Kültürpark krizini de açıklayan akademisyenler de açıklayan akademisyenler, Kültürpark’la ilgili yaşanan asıl krizin sorumlusunun İzmir Büyükşehir Belediyesi değil, Dr. Tiryakioğlu’nun kendisi ve rektörlük olduğunu belirtti.

5 akademisyen idari görevinden alındı

Taşınma süreci tartışmaları devam ederken, GSF Dekanlığı, sahne sanatları bölüm başkanı Prof. Dr. Semih Çelenk’inde bulunduğu 5 akademisyeni ‘görülen lüzum üzerine’ gibi bir açıklamayla idari görevlerinden aldı.

İdari görevinden alınmasının ardından açıklama yapan Prof. Dr. Semih Çelenk, “İlk defa üniversite aidiyetimi bu denli zayıflamış hissediyorum. Bunun da tek nedeni keyfi uygulamalar yapan yöneticilerdir. Üniversite de akıl giderse zerzevat kalır. İşte o zerzevat kalınca da neler olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

Anasanat dalı başkanlıklarına kendini atadı

GSF Dekan vekili Prof. Dr. Hacı Yakup Öztuna, hukuksuzca görevden aldığı 5 akademisyenin yerine yeni atamalar yaptı. Öztuna, Sahne Sanatları Bölüm Başkanlığı, Sahne Tasarımı Anasanat Dalı Başkanlığı, Oyunculuk Anasanat Dalı Başkanlığı ve Dramatik Yazarlık-Dramaturji Anasanat Dalı Başkanlığı’na kendini atadığını fakültenin resmi web sitesinden duyurdu. GSF öğrencileri ise bu atamaları tanımadıklarını açıklayarak, “Alacakları kararlar bizim için yok hükmündedir”, dedi.

İş güvencesi üzerinden akademisyenlere tehdit

GSF’nin taşınma sürecinde yaşanan hukuksuzlara dair, Eğitim Sen İzmir 3 Nolu Üniversiteler şubesi açıklama yaptı. Açıklamada, “Dekan Vekili Prof. Hacı Yakup Öztuna’nın ve Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koştumoğlu’nun sürece itiraz eden öğretim elemanlarını, bire bir konuşmalarda iş güvencesi üzerinden tehdit ettiklerine dair bilgi ve şikayetler sendikamıza ulaşmıştır” denildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal