Derviş Zaim’den Suriye savaşını anlatan yeni film

Derviş Zaim’den Suriye savaşını anlatan yeni film

Yönetmen, senarist ve yazar Derviş Zaim’in Suriye savaşı ile ilgili yeni filmi “Flaşbellek”in çekimleri tamamlandı.

AA‘dan aktarılan haberlere göre, yönetmenliğini ve senaristliğini Zaim’in yaptığı “Flaşbellek” Konya ve Gaziantep’te çekildi.

“Flaşbellek”, Suriye’de yarım milyondan fazla insanın kaybına rağmen halen devam eden savaşı hikâye ediyor. Gerçek bir olaydan yola çıkan hikâyenin kahramanları derin çelişkilerinden sıyrılıp gerilim ve bilinmezlerle dolu geleceklerine adım atıyorlar. Filmde savaş esnasında aldığı yara nedeniyle konuşmakta zorlanan Ahmet’in başından geçenler ironik hikâyenin temelini oluşturuyor. Ahmet hayatını korumak için ya susmalı, ya da ölümü göze alıp şahit olduğu berbat şeyleri kamuoyuna aktarmalıdır.

Filmde uluslararası kariyerleriyle dikkat çeken Filistin ve Suriyeli oyuncular Saleh Bakri, Ali Süleyman, Sara El Debuch ve Husam Chadat’ın yanı sıra Suriye savaşında yurtlarını, ailelerini kaybeden genç oyuncular rol aldı.

Şeza rolünü üstlenen Hanin Abaji ile Hedi (İsmail karakteri), Bisen (vurulan küçük kız karakteri), Favaz Ömer (Taksici karakteri) kardeşler, filmde rol alarak hikâyelerini anlatma fırsatını yakalamış oldu.

Marathon Film’in yapımcılığını üstlendiği filmin müziklerini Marios Takoushis yaptı. “Flaşbellek”in görüntü yönetmenliğini ise uzun ve önemli uluslararası kariyeriyle tanınan usta görüntü yönetmeni Andreas Sinanos üstlendi.

‘Flaşbellek’ insan onurunu öne çıkarma amaçlı bir proje’

Yönetmen Zaim filmle ilgili düşüncelerini şöyle ifade etti:

“Suriye’deki insanlık dramı yarım milyonu geçen ölüme rağmen, hala şiddetini koruyarak devam ediyor. Bu proje, ülkede akan kanı durdurmak için kendi hayatını riske atan bir adamı, kurtulmak için çabalayan masumları, şiddetin tutsağı olan zalimleri konu ediniyor. ‘Flaşbellek’ filminin ana kahramanı, vicdanının sesi ve yerine getirmesi gereken insanlık borcu ile kendi hayatını korumak arasında seçim yapmak zorundadır. Yunan tragedyalarına benzeyen bir ikilemde kalan kahraman, seçimini insanlık onurunu korumak yönünde yapar ve şahit olduğu suçu kamuoyuna duyuracak eylemini gerçekleştirir. Başlangıçta hareketinin sonucundan ne çıkacağını bilememektedir. Ama niyetinin ahlaki saflığı, dilediği sonuç hemen belirmese dahi ruhunun azaptan kurtulmasına yardım edecektir.

“Ahmet karakterinin karşı karşıya kaldığı ve Yunan tragedyalarını andıran bu keskin ikilemin sadece Suriye halkının değil, insanlığın meselelerinden biri olmaya devam ettiğini düşünüyorum. ‘Flaşbellek’ bu manada evrensel bir hikâye anlatmakta, insanlık onurunu korumaya çalışmanın bedelini göstermektedir. Hikâye gerçek bir olaydan esinlenmiş ama esinlenilen olay, başka gerçek hikâyeler ve kurgusal ögeler zenginleştirilmiştir.
‘Flaşbellek’te Suriye’de yaşananlar ele alınırken konuya olabildiğince soğukkanlı ve mesafeli biçimde yaklaşılmaya gayret edilmiştir. Tüm bu nedenlerle ‘Flaşbellek’ insan onurunu öne çıkarma amaçlı, derin, taze, olayları geniş bir perspektiften ele alan kuşatıcı bir projedir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal