Dersim’de kütüphane ve müze kuruluyor

Dersim’de kütüphane ve müze kuruluyor

Yayın hayatına 2000 yılında Ankara’da başlayan Munzur dergisi, Dersim’de özel bir sanat, edebiyat ve tarih kütüphanesi kuruyor. Aynı zamanda müze işlevi görecek kütüphanede yüzlerce mektup, el yazısı notlar ve fotoğrafların sergilenmesi düşünülüyor. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Mesut Özcan, bağışlanacak olan kütüphaneleri, mektupları, fotoğrafları ve notları Dersim’e taşımaya hazır olduklarını belirtti. Özcan, amaçlarının sanata, edebiyata ve tarihine sahip çıkmak olduğunu söyledi.

Eleştirmen M. Yaşar Bilen ve Şair-Yazar Hasibe Ayten’in kimi yazar ve şairlerin kendilerine yazdığı yüzlerce mektubun orijinali müzede sergilenecek. Cemal Süreya, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Ceyhun Atuf Kansu, Sunullah Arısoy, Oğuz Tansel, Adnan Yücel, Asım Bezirci, Öner Yağcı, Ahmet Telli, Şükrü Erbaş, Yılmaz Odabaşı, Talat S. Hamlan, Cahit Külebi, Behçet Necatigil, Ümit Yaşar Oğuzcan, Aziz Nesin, Edip Cansever ve Ahmet Özer gibi çok sayıda yazar ve şaire ait olan mektup ve notlar ziyaretçilere sunulacak.

Ayrıca kütüphanede yüzlerce imzalı kitap yer alacak. Aralarında Cemal Süreya, Edip Cansever, Rıfat Ilgaz, Muzaffer Buyrukçu, Cahit Külebi, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Enver Gökçe, Demirtaş Ceyhun ve Fikret Otyam gibi değerli şair ve yazarların imzalı kitapları bulunuyor.

 

Kaynak: Evrensel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal