‘Dengbêj Nights’ Nesrîn Şêrwan’ı anıyor

‘Dengbêj Nights’ Nesrîn Şêrwan’ı anıyor

İstanbul’daki üniversiteli beş Kürt öğrenci tarafından 2017 yılında kurulan Chalak Events platformu tarafından düzenlenen “Dengbêj Nights”, üçüncü etkinliğinde Kürt sanatçı Nesrîn Şêrwan’ı anıyor.

Dengbêjler Cemalê Mihê, Dengbêj Kurdê, Henîfa Şirnexî ve Avdilayê Goyî’nin katılacağı etkinlikte Nesrîn Şêrwan’ın kilam ve stranları okunacak. Dengbêjler Botan’ın dengbêj formları olan “payizok”, “heyranok” ve “lawik”leri söyleyecek ve tarihte yaşanan olayları da kendi makamlarından okuyarak gençlere aktaracaklar. “Dengbêj Nights” ile geçmiş ve gelecek arasında bağlantı kurmak; kültürel, toplumsal, siyasi, coğrafi tüm birikimleri müzik ile gençlere öğretmek amaçlanıyor.

Etkinlikte Nesrîn Şêrwan’ın hiç bilinmeyen fotoğraflarından oluşan kısa bir sunum da gösterilecek.

İki geceye yayılan “Dengbêj Nights” 22 Aralık Cumartesi akşamı saat 20.00’de Beyoğlu’nda bulunan ŞA Performans’ta, 23 Aralık Pazar akşamı saat 20.00’de Beyoğlu’nda bulunan Şevin Teras Cafe’de düzenlenecek.

Nesrîn Şêrwan

1929’da Şırnak’ın bir köyünde doğan Şêrwan, 1932’de ekonomik sorunlardan dolayı ailesiyle birlikte bugünkü Irak’ın Kürdistan bölgesine göç etti.

1944 yılında Elî Merdan ve Hesenê Cizîrî aracılığıyla Bağdat Radyosu’nda kilamlar söylemeye başladı. Otuz bir yıl Bağdat Radyosu’nda çalıştı, 1975 yılında emekli oldu.

Radyoda çalıştığı yıllarda beş yüze yakın stran toplayıp kaydetti.

Şêrwan 1990 yılında, Bağdat’ta vefat etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar