Demirtaş’ın ilk romanı 22 Ocak’ta çıkıyor

Demirtaş’ın ilk romanı 22 Ocak’ta çıkıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP)  eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Leylan” adlı ilk romanı, 22 Ocak’ta Dipnot Yayınları’nca okura sunulacak.

Editörlüğünü İbrahim Yıldız’ın yaptığı eserin kapak tasarımı Başar Demirtaş’ın imzasını taşıyor.

Demirtaş, romanını eşi Başak Demirtaş ve çocuklarına ithaf etti: “Başak’a ve onun buğdaylarına: Delal’e, Dılda’ya…”

“Bu hayatta her şeyiyle güvenebildiğiniz en az bir kişi olmalı. Yoksa kendinizi hep yalnız hissedersiniz. İnsanların çoğu yalnızdır o yüzden, yapayalnız. Yaşananlar kelepir bir hayatın ikinci el versiyonu gibidir. Yaptığınız hiçbir şey size ait değildir, benliğinize, özünüze. Hayatınız, tümüyle güvensiz bir ortamın mecburen size yaptırdıklarından ibarettir.

Saf çocukluk halinizden geriye yüzünüzde ‘memur gülüşü’, dudaklarınızda ‘gammaz öpüşü’ kalır. Öptüğünüz yer kirlenir, güldüğünüz zaman herkes incinir. Elinizde etrafı yeşil dantelli beyaz bir mendil de yoksa temizleyemezsiniz hiçbir yerinizi.
‘Ben Serap’ı böyle sevdim, en saf halimle, uzaktan.’

Yaşadığımız bu nefes aldırmayan, ‘tuhaf’ dönemin Diyarbakır’da başlayıp İstanbul’a, oradan Zürih’e uzanan ve Nusaybin’de sonlanan hikâyesi…

Muktedirlerin kirli sırıtışlarına inat, hülyasının, serabının üzerine titreyen, acısını içinde koyultsa da yalan ve şiddet üzerine kurulu ‘zulüm makinesini’ sabırla, mizahla, yoldaşça dayanışmayla, zekâyla maskara eden insanlar: Kudret, Bedirhan, Sema, Mutlu, Zeliha ve sonrasında Celal. Hayatı ‘büyük insanlık’a zehretmeye yeminli o ‘makinenin’ katı/soğuk gerçekliğine bir an olsun gevşemeyen bir varoluş mücadelesiyle, bilgece bir meydan okuyuşla göğüs geren karakterler…”

Kitaptan tadımlık bir bölüm okumak için şuraya bakılabilir.

‘Seher’ ve ‘Devran’

Demirtaş’ın 2017’de Dipnot Yayınları’ndan çıkan “Seher” adlı ilk öykü kitabı kısa sürede çok satanlar listesine girmiş ve 14 dile çevrilmişti.

Fransa’nın Medicis Edebiyat Ödülleri’ne aday gösterilen eserin İngilizce tercümesi de Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN International) tarafından 2018’de çeviri ödülüne değer görülmüştü.  Kitap ayrıca Fransa’da Montluc Direniş ve Özgürlük Ödülü’nü de almıştı.

Seher kitabında yer alan “Ah Asuman” öyküsü, yönetmen Ümit Kıvanç tarafından aynı adla sinemaya uyarlanmıştı. Senaryosunu Gaye Boralıoğlu’nın kaleme aldığı kısa film, 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışmıştı.

Demirtaş’ın ikinci öykü kitabı olan “Devran” ise 2019 yılında İletişim Yayınları’ndan yayımlanmıştı.

“Devran”, sanatçılar Jülide Kural ve Ömer Şahin tarafından 11 Ocak 2020’de Yıldız Kenter Tiyatrosu’nda sahnelenmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal