Demet Evgar’dan YÖK’e tepki: ‘Bu karar ülkenin geleceğine ihanettir’

Demet Evgar’dan YÖK’e tepki: ‘Bu karar ülkenin geleceğine ihanettir’

Oyuncu Demet Evgar, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 14 yükseköğretim programından yetenek sınavı şartını çıkarmasına tepki gösterdi. Evgar, “Bu karar, uzun zamandır bu bölümlere girmek için çabalayan öğrencilere ve ülkenin geleceğine bir ihanettir” dedi.

10 Ekim Perşembe günü yapılan YÖK Genel Kurulu toplantısında, bugüne kadar özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 yükseköğretim bölümünün, 2020 YKS’de merkezi yerleştirme ile öğrenci almasında karar kılındı. Söz konusu 14 bölüm şöyle: Çizgi Film (Animasyon), Grafik, Grafik Resimleme ve Baskı, Grafik Tasarım, Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Rekreasyon, Spor Bilimleri, Spor Yöneticiliği, Tekstil, Tekstil Geliştirme ve Pazarlama, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı.

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren karar büyük tepkiyle karşılandı. Oyuncu Demet Evgar da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla karara tepkisini gösterdi. “Her insan bir yetenekle gelir hayata. Ve kimsenin yeteneği bir diğerinden daha az değerli değildir. Her bireyin kendine ait yeteneğiyle parlaması, o insanın yegâne hediyesidir… YÖK’ün, bu kararını tekrar gözden geçirmesini istiyoruz. Bu karar; o dalda yeteneği olmayan öğrenci için de bir kandırmaca olacaktır” notuyla paylaşım yapan Evgar, şunları yazdı:

“YÖK’ün aldığı karara göre, sanat ve spor alanındaki 14 lisans bölümünde özel yetenek sınavı kaldırıldı. Bu kadar uzun zamandır bu bölümlere girmek için çabalayan öğrencilere ve ülkenin geleceğine ihanettir. Özel yeteneklerimiz optik kodlamayla sınırlandırılamaz. Bu kararla bölümlerimizden çizim yapamayan animasyon sanatçıları, grafik tasarımcılar, moda tasarımcıları; mekik çekemeyen, koşamayan sporcular mezun olacak. Bu öğrenciler bölüm sınavlarından geçemeyecek, ödevlerinde yeterlilik sağlayamayacaktır. Verdiğimiz hem maddi ve manevi emekler bu kadar kolay çöpe atılmamalı. Hiçbir akla ve mantığa hitap etmeyen bu karara itiraz ediyoruz! Duyarlı halkımızdan ve tüm sanatseverlerden destek bekliyoruz.”

İmza kampanyası başlatıldı

Öte yandan Change.org üzerinden de “Özel Yetenek Sınavları Kaldırılmasın!” başlıklı bir imza kampanyası başlatıldı. Kampanyanın açıklama metni şöyle:

“Bilindiği üzere, yükseköğretim kurumlarında bazı programlara merkezi yerleştirme yerine üniversitelerce yapılan özel yetenek sınavları sonuçlarına göre öğrenci alımı yapılmakta.

Fakat Yükseköğretim Kurumu, 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavında özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 programa merkezi yerleştirme ile öğrenci yerleştirilmesine karar verdi. Bizler bu kararı haksız rekabet olarak görmekteyiz. Yeteneği olmayanın puanı ile istediği üniversiteye girebilmesini, yeteneği olan öğrencinin puanı sebebiyle heba olmasını istemiyoruz. Lütfen sesimizi alınan karar kesinleşmeden duyurun.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar