Dali’nin altın yumurtası çalındı

Dali’nin altın yumurtası çalındı

Salvador Dalí’nin 2.8 milyon dolar değerindeki açık hava heykeli “Space Venus”ün parlak altın yumurtası çalındı. Olay, eserin kamusal alanda sergilenmesinin sonunu getirebilir.

Ünlü sürrealistin 1977-84 tarihli Venüs heykeli, 2014’ten bu yana Vancouver, Kanada’da sergileniyordu. Üstelik yalnız da değildi; şehrin parkları ve meydanları “Definitely Dalí” (Kesinlikle Dalí) projesi kapsamında sanatçının başka heykellerine de ev sahipliği yapıyordu.

Çalınan yumurta heykelin üst bedeninde sağa doğru yer alıyordu ancak yumurtanın kendi başına hiçbir değeri bulunmuyor. “Space Venus”, neredeyse 4 metre yüksekliğinde, bronz ve Roma aşk, seks, güzellik tanrısını tasvir ediyor. Gövdesi ikiye ayrılmış, kafasında Dalí’nin imzası niteliğindeki eriyen saat, altın yumurta ve sürünen böceklere sahip.

Chali Rosso Art Gallery tarafından şehre getirilen eser, 2019 Eylül’üne dek Hornby and West Hastings Street’teki yerinde duracak. Ancak hırsızlık nedeniyle “Definitely Dalí” projesinin durdurulması da söz konusu.

Şu ana dek suçun ne zaman ve kimin tarafından gerçekleştiği tespit edilemedi ancak galeri güvenlik kameraları sayesinde olayın aydınlatılabileceğini umuyor.

 

Kaynak: Sanatatak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal