Contemporary İstanbul’dan Barış Pınarı Harekatı’na destek

Contemporary İstanbul’dan Barış Pınarı Harekatı’na destek

Yabancı basın mensupları dün Contemporary İstanbul’dan Barış Pınarı Harekatı’nı ve sebeplerini açıklayan, bu konuda Türkiye hükümetine destek veren bir e-posta aldılar. Mesaj, İstanbul’da yaşayan yabancı gazeteci Jennifer Hattam’ın Twitter’daki paylaşımlarıyla ortaya çıktı.

Yabancı basına dün gönderilen ancak “İstanbul, 14 Eylül 2019”  girişiyle paylaşılan metnin altında kuruculuğunu ve yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Contemporary İstanbul adına Ali Güreli’nin imzası bulunuyor. “Sanat dostlarına” Suriye’nin kuzey  doğusuna yapılan Barış Pınarı Harekatı’nın yabancı basında yanlış şekilde değerlendirildiği iletiliyor. “Türkiye hiçbir etnik grubu, milleti ya da ülkeyi hedef almıyor. Sadece Türkiye’ye değil dünya karşı da tehdit teşkil eden terörist unsurların yer aldığı bir bölge temizleniyor” açıklamasıyla birlikte Türkiye’nin IŞİD ile olan mücadelesine dikkat çekiliyor.

‘Sanat piyasalarında her şey yolunda’

IŞİD’in bölgede Türkiye’yi hedef alan tek terör grubu olmadığını belirten yazıda Türkiye’nin 30 yılı aşkın süredir mücadele ettiği ve AB, NATO ve birçok ülke tarafından terörist organizasyon olarak tanınan PKK’nın Suriye’deki bu terör bölgesinde “PYD/YPG” uzantısıyla yer aldığı ve silahlı tehdit  oluşturduğu gibi ifadeler yer alıyor. “Türkiye’deki 3,5 milyon Suriyeli mülteci”, “Suriye’nin toprak bütünlüğü” gibi son günlerde iç gündemde sıkça duyduğumuz kalıplar da aynı şekilde İngilizceye taşınıyor. Yabancı sanat çevreleri yurt dışında yer alan “kara propaganda”ya karşı uyarılıyor ve uydurma haber/yorumları ciddiye almamaya çağrılıyor.

Son olarak harekatın saldırılara alışkın Türkiye ekonomisi için de bir sorun teşkil etmediği hem sanat dünyasının hem de sanat piyasalarında ekonomik göstergelerin iyiye gittiği not düşülüyor.

Contemporary İstanbul‘un açıklamasıyla ilgili en ilginç noktaysa yerli basına ve yerli sanat çevrelerine herhangi bir destek metninin gitmemiş olması.

 

Kaynak: Sanatatak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal