‘Çocuk Odaklı Habercilik Elkitabı’ Türkçe ve Kürtçe olarak yayında

‘Çocuk Odaklı Habercilik Elkitabı’ Türkçe ve Kürtçe olarak yayında

Umay Aktaş Salman’ın yazdığı, Ezgi Koman’nın yayına hazırladığı “Haberde Çocuk/Çocuk Odaklı Habercilik Elkitabı” internet üzerinden Türkçe ve Kürtçe olarak yayımlandı.

“Nûçe û Zarok/ Pirtûka Destan a Nûçegihaniya Zarokparêz” adıyla Kürtçe yayımlanan rehberin çevirisini bianet editörleri Murat Bayram ile Ferid Demirel ve bianet Kurdî stajyerlerinden Abdülselam Yıldırım yaptı.

“Haberde Çocuk”, bianet’in gazetecilik alanında hazırladığı üçüncü elkitabı. BİA Kitaplığı’nın ilk elkitabı Sevda Alankuş’un yazdığı “Barış Gazeteciliği Elkitabı” idi. İkincisi ise Çiçek Tahaoğlu ile Elif Akgül’ün hazırladığı “Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Elkitabı”.

70 sayfadan oluşan elkitabı, IPS İletişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Proje Danışmanı Nadire Mater’in yazısıyla başlıyor.

Mater yazısını, “Öyle umuyoruz ki artık çocuk odaklı haber yapmayan kalmayacak ya da yapmamaya mazeret bulunamayacak” diye bitiriyor.

Eğitimden sağlığa, silahlı çatışmalardan mülteci çocuklara..

“Sayılarla Türkiye’de Çocuk” bölümünde Türkiye’nin çocuk portresi çiziliyor, “Medyada Çocuk” bölümünde çocukların medyada ne şekilde yer aldığı anlatılıyor. Kitabın büyük kısmı da gazeteciler için önerilere ayrıldı.

İçerisinde eğitimden sağlığa, silahlı çatışmalardan mülteci çocuklara farklı konularda haber yapmak isteyen gazetecilere yönelik tavsiyeler ve dikkat etmesi gereken noktalar yer alıyor.

“Haber örneği” bölümünde ise rehber boyunca değinilen noktalar, yayınlanan bir haber üzerinde uygulanarak somutlaştırılıyor. Alanda çalışan gazetecilerin deneyimlerini, çocukların düşüncelerini paylaştığı rehber, çocuk odaklı habercilik terminolojisine ışık tutan derleme bir sözlük çalışmasıyla son buluyor.

Aktaş-Salman: ‘Medyadaki temel sorunlardan biri’

Umay, elkitabını yazmasındaki motivasyonu şu şekilde açıklıyor:

“Medyadaki temel sorunlardan biri, çocuğu ‘eksik yurttaş’ olarak gören toplumsal algıyı normalleştirmesi. Bir gazeteci ve araştırmacı olarak, çok temel ve önemli gördüğüm bu sorun hakkında yazmak benim için çok önemliydi. Yıllardır hak odaklı habercilikle ilgili gazetecilerin ve gazeteci adaylarının yolunu aydınlatan atölyeler yapan, yayınlar hazırlayan bianet’in değişmeyen bu sorunu tekrar tekrar gündeme getirmesi, tartışması, rehber olması da bu kitabın hayata geçmesini sağladı.”

Ezgi Koman: ‘Bunlar lütuf değil yükümlülük’

Elkitabının editörlüğünü üstlenen Ezgi Koman ise çocuğu özne yapabilmenin yolunun “onları yaşamın eşit ortakları, bağımsız hak ve özgürlük sahibi bireyler olarak kabul etmekten geçtiğini” söylüyor ve hatırlatıyor: “Tüm bunlar zaten birer lütuf değil BM ÇHS’yi imzalamış bir ülke olan Türkiye’de yükümlülük…”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal