‘Çocuğunun iyi bir eğitim almadığını düşünen veli oranı yüzde 85’

‘Çocuğunun iyi bir eğitim almadığını düşünen veli oranı yüzde 85’

SODEV’in araştırması çarpıcı veriler ortaya koydu. Velilerin sadece yüzde 10’u imam hatip istiyor. Çocuğunun iyi bir eğitim almadığını düşünen veli oranı ise yüzde 85.

BirGün’den Berfin Şengil’in haberine göre, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) tarafından dün “Türkiye’de Eğitim: İmam Hatipleşme, Beklentiler ve Memnuniyet” araştırması başlıklı bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Araştırmaya göre velilerin yalnızca yüzde 10’u imam hatibi tercih ediyor. Ayrıca velilerin yüzde 84,6’sı eğitim sisteminden memnun olmadıklarını ortaya koyuyor.

Vakıf adına açıklamalarda bulunan SODEV Başkanı Ertan Aksoy, son yıllarda artan imam hatip okullarının sayısındaki artışın toplumdaki karşılığı üzerine yaptıkları alan araştırmasından veriler sundu.

Aksoy devlet tarafından imam hatiplere yüksek bütçeler ayrıldığına dikkat çekerek “Bina ve eğitim olanakları tahsis ediliyor. Ancak imam hatiplerin başarı oranı yüzde 14” ifadelerini kullandı.

Aksoy şu istatistikleri paylaştı:

“MEB Örgün Öğretim istatistiklerine göre 2012-2013 eğitim-öğretim yılında imam hatip ortaokullarının sayısı bin 99 iken 2018-2019 yılında bu sayı 3 bin 394’e yükselmiş durumda.”

Adrese dayalı yerleştirmeler ve telkinlerle imam hatiplerde okuyan öğrenci sayısının 2016-2017’de zirveyi gördüğünü söyleyen Aksoy “Sonrasında anlamlı bir gerileme görülüyor. Yaklaşık 130-135 bin düşüş söz konusu. Toplumda imam hatip meselesine dair bir direnç de başlamış durumda’’ ifadelerini kullandı.

Kimsenin hayalinde imamlık yok

SODEV’in ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan çocukları olan velilerle yaptıkları araştırmayı da paylaşan Aksoy şunları söyledi:

“Çocuğunuzu istediğiniz okula gönderme şansınız olsaydı (puan ve adresten bağımsız) hangi okul türünü tercih ederdiniz’ sorusuna velilerin sadece yüzde 10’u imam hatip cevabını veriyor. Bu oranın yaklaşık 2 buçuk yıl önce ise yüzde 18’di. Ülkede hiç kimsenin hayalleri içerisinde çocuğunun imam ya da hatip olması yok. Çocuğumu bir gün imam olarak görür müyüm diye bir hayal yok.”

Yüzde 85 memnun değil

Araştırmaya göre Türkiye’de ebeveynlerin yüzde 84,6’sı ise öğrencilerin dünya standardında bir eğitim almadıklarını söyledi. Ayrıca velilerin yüzde 80,9’u “Türkiye’de eğitim almış bir genç dünyanın her yerinde iş bulabilir mi?” sorusuna “hayır” yanıtını verdi. Velilerin yüzde 15,7’si ise çocuklarının öğretmenleriyle hiç görüşmediklerini söyledi. Araştırmaya göre velilerin büyük çoğunluğu çocuklarının öğretmenleriyle iletişim halinde ve öğretmenlerden genel olarak memnun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar