‘Çingene Kızı’nın parçaları yetkililere teslim edildi

‘Çingene Kızı’nın parçaları yetkililere teslim edildi

ABD’nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Eyalet Üniversitesi’nin Wolfe Sanat Merkezi’nde sergilenen  “Çingene Kızı” mozaiğinin parçaları, düzenlenen bir törenle Türkiye’ye götürülmek üzere Türk yetkililere teslim edildi.

Gaziantep’in Nizip ilçesi Belkıs Mahallesi sınırlarında bulunan Zeugma Antik Kenti’den  yurt dışına kaçırılan “Çingene Kızı” mozaiğine ait on iki parçanın Türkiye’ye geri getirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında bir protokol imzalanmıştı. Protokol gereğince on iki parçanın iadesi için üniversitede bir tören düzenlendi. Törene Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, Bowling Green Eyalet Üniversitesi Rektörü Dr. Rodney Rogers, Türkiye’nin Chicago Başkonsolosu Umut Acar, Washington Kültür ve Tanıtma Müşaviri Sedat Gönüllüoğlu ile çok sayıda bilim insanı katılım gösterdi.

Zeugma Müzesi’nde sergilenecek olan eserler, 26 Kasım Pazartesi günü ABD’nin Chicago kentinden THY uçağıyla Gaziantep’e getirilecek. Eserlerin nakliyesini Kültür ve Turizm Bakanlığı gerçekleştirecek. Türkiye’ye gelen parçalar ilk olarak “Çingene Kızı” mozaiğinin yakınındaki geçici alanda sergilenecek, sonrasında mozaik üzerindeki ait oldukları kısımlara yerleştirilecek.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Bowling Green Eyalet Üniversitesi’ndeki Wolfe Sanat Merkezi’nde sergilenmek üzere eserlerin replikalarını yaptıracağını bildirdi.

“Zeugma Mozaikleri”, 1960’lı yıllarda Zeugma Antik Kenti’nde yapılan kaçak kazılar ile yurt dışına kaçırılmıştı. Peter Marks isimli bir sanat tacirinin 35 bin dolar karşılığında Bowling Green Devlet Üniversitesi’ne sattığı eserler, o günden beri Wolfe Sanat Merkezi’nde sergileniyor.

On iki parçayı geri almak üzere 2012 yılında yapılan ilk hamlenin ardından 2017 yılında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı çalışmalarını daha kapsamlı ilerletmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal