CHP’den gençlere: Birlikte bug’sız yeni bir dünya tasarlayalım

CHP’den gençlere: Birlikte bug’sız yeni bir dünya tasarlayalım

CHP hazırladığı animasyon videoyla genç seçmene hitap etti. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun animasyon karaktere dönüştürüldüğü videoda, download hızlarının artması, adil kullanım kotasının kaldırılması, filmlerdeki sansürlerin kaldırılması, gençlerin dünyayı gezmeleri için Türkiye pasaportunun itibarının arttırılması gibi vaatler yer alıyor. Kılıçdaroğlu videoda şunları söylüyor:

Ya arkadaşlar, ben istemez miyim download hızları artsın, adil kullanım kotası kalksın, memlekette daha çok bağımsız film yapılsın, kültür sanat çiçek açsın, televizyonda her filme sabah akşam yerli yersiz sansür gelmesin, pasaportumuzun itibarı artsın, gençlerimiz dünyayı doya doya gezsin, Instagram’da filtreler artsın, Snapchat’te efektler çoğalsın… Curling artık hak ettiği ilgiyi görsün, milli gururumuz olabilsin. Oyunda cheat yapılmasın, herkes hak ettiği frag’e kendi emeğiyle ulaşsın istiyorum. İstiyorum ama önce bu seçimi çözmemiz lazım. Gelin geleceğimize sahip çıkalım, hep birlikte bug’sız yeni bir dünya tasarlayalım.

Bug ne demek?*

İngilizce “böcek” anlamına gelen bug, ilk kez 1878 yılında Thomas Edison tarafından bir terim olarak kullanılmıştır. 2018 yılında açık arttırma ile satılan bir mektubunda, Edison bug kelimesini tekniksek bir işlev bozukluğunu anlatmak için kullanmıştır.

Bu kelime 1800’lü yıllardan beri sistemlerde oluşan hataların tanımlanmasında terim olarak kullanılıyor. Oyuncular ise bu kelimeyi “software bug” yani “yazılım hatası” olarak biliyorlar.

Bir bilgisayar programı veya sistemde oluşan, istenmeyen/hatalı sonuçlara yol açan hata, kusur, başarısızlık veya arızanın genel adına software bug denir.

Bu hatanın ayıklanma ve düzeltilme işlemine ise “debugging” denmektedir. Çoğu hata bir programın kaynak kodunda veya dizaynında oluşmaktadır. Eğer sistem üzerindeki hata miktarı öngörülenden çok daha fazlaysa ve sistemin çalışmasını ciddi bir şekilde etkiliyorsa buggy terimi kullanılır.

Anlayacağınız bir programın/sistemin doğru bir şekilde çalışabilmesi için bug’sız olması şarttır.

 

/ bilgiler shiftdelete.net sitesinden alınmıştır. 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal