Cezeri’nin ‘Olağanüstü Makineleri’

Cezeri’nin ‘Olağanüstü Makineleri’

13. yüzyılda yaşamış bilim insanı Ebû’l İsmail İbni Rezzaz El Cezeri’nin yarattığı makineler, “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri” adıyla sergilenecek. 15 Şubat Cuma günü İstanbul’daki Uniq Expo’da açılacak olan sergi 30 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek.

Küratörlüğünü Mehmed Ali Çalışkan’ın üstlendiği sergide yer alan makineler, Cezeri’nin 13. yüzyılda yazdığı “Kitab-ül Hiyel” adlı kitapta anlatımlarına uygun olarak, çalışır şekilde üretildi.

1500 metrekarelik alanda düzenlenen sergide boyutları 4 metreyi bulan dev makinelerle birlikte 66 farklı alet ve düzenek yer alıyor. Mucidin imzasını taşıyan ve çalışma prensiplerini anlaşılır bir biçimde ortaya koyan eserler arasında filli su saatini, şifreli ve dört sürgülü kapı kilidini, şifreli kasayı, anıt su saatini ve tarihin bilinen ilk insansı robotu olan içecek sunan çocuk otomatını görmek mümkün.

Küratör Mehmed Ali Çalışkan, sergiye ilişkin şunları söyledi:

“Cezeri, olağanüstü bir makine mühendisi. Böyle bir değeri sahiplenmek ve adını daha fazla duyurmak bizim için büyük bir onur. Mekaniğe kazandırdığı tüm yenilikler dışında, makine tasarımıyla hikâye anlatan bir sanatçı o. Ve azimli. Bıkmadan, usanmadan deniyor. ‘Denenmemiş bilgi, doğru ile yanlış arasında bir yerde asılı kalır’ sözüyle mühendisliğin en önemli ilkesini 800 yıl önce belirlemiş. Dünyanın ilk insansı robotları, şifresi Enigma’dan bile güçlü kilitler, bugün hâlâ kullandığımız 4 zamanlı dişli mekanizmalar, zamanı hassas şekilde ölçen saatler ve krank mili… Mühendisliği sanatla, bilimi hayatla buluşturan Cezeri’den öğreneceğimiz pek çok şey var.”

15 yıllık bir çalışmanın sonucunda hayat bulan sergide Cezeri’nin yanı sıra Antik Çin, Mısır, Yunan ve Batı medeniyetlerinin bilim insanlarına ait çeşitli mekanik örneklere de yer verildi.

İstanbul Cezeri Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Selami Çalışkan ise şu değerlendirmede bulundu:

“Mühendis olan babam Durmuş Çalışkan, Cezeri’nin mühendisliği konusunda en kapsamlı akademik çalışmayı yapan kişiydi, şimdi onun bu değerli mirasının dünyanın en güzel müzelerinden birisine dönüşme sürecine tanıklık etmek ve bu sürecin önemli bir parçası olmak, evlatları olarak bize büyük bir mutluluk veriyor. 15 senelik titiz bir çalışmayla hayata geçirdiğimiz sergimizi baştan sona ilham vermek üzere tasarladık, ziyaretçilerimiz geçmiş, şimdi ve gelecek arasında bir yolculuğa çıkacaklar.”

Sergi kapsamında her Pazar günü, çocuklar için atölye çalışmaları düzenlenecek. Çocukların hayal gücünü geliştirmeyi ve yeteneklerini ortaya çıkarmayı amaçlayan atölye etkinliklerinde çocuklar, Cezeri’nin bazı icatlarını yeniden yapma şansı bulacaklar.

“Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”nin hikâyesini anlatmak için 9.58 İletişim Çözümleri tarafından bir reklam filmi hazırlandı. Kaan Ran Özsoy’un yönetmenliğini üstlendiği, Volkan Bintepe’nin senaryosunu yazdığı reklam filmini Haluk Bilginer seslendirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal