Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun yeni sezonu bugün açılıyor

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun yeni sezonu bugün açılıyor

Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu yeni sezonu, İstanbul Şehir Orkestrası’nın kurucusu, eğitimci, besteci ve piyanist şef Rey’e ithafen “Cemal Reşit Rey’den Seçkiler” ile açıyor.

CRR Senfoni Orkestrası şefi Can Okan’ın yönetiminde gerçekleşecek konserde orkestraya, İstanbul Devlet Opera ve Balesi solistlerinden tenor Hüseyin Likos ile besteci, piyanist, şef Dr. Aydın Karlıbel eşlik edecek.

“Cemal Reşit Rey’den Seçkiler”de, Rey’in 1932 yılında tamamladığı “Kromatik Konçerto”, Karlıbel’in solistliğinde seslendirilecek. Konserde ayrıca 1931 yapımı “Enstantaneler”, 1938 yapımı “Mistik Şiir” ve 1971 yapımı “Senfonik Şiir (Türkiye) eserleri yer alıyor. Rey’in “Mistik Şiir”i, Likos tarafından seslendirilecek.

Açılış bugün saat: 20.00’de, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda.

1904 yılında Kudüs’te dünyaya gelen Cemal Reşit Rey, eğitimine Galatasaray Lisesi’nde başladı. Babasının mesleğinden dolayı Paris’e yerleşen Rey, burada Lycee Buffon’da eğitimini sürdürdü.

Bir süre piyanist Marguerite Long’un öğrencisi olan Rey, Birinci Dünya Svaşı başlayınca annesiyle beraber İsviçre’ye giderek St. Antoine Koleji ve Cenevre Konsevatuvarı’nda eğitimine devam etti.

Başlıca “Sultan Cem”, “Zeybek” ve “Çelebi” besteleri bulunan Rey, “Lüküs Hayat”, “Hava Civa”, “İkinci Senfoni” gibi operalara imzasını attı.

Büyük sanat insanı Cemal Reşit Rey; Ulvi Cemal Erkin, Ahmed Adnan Saygun, Hasan Ferit Anlar ve Necip Kazım Akses’le beraber “Türk Beşleri”nde yer aldı.

1982’de  “Devlet Sanatçısı” ünvanını alan Rey, 1985’te vefat etti.

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar