CRR Konser Salonu Genel Sanat Yönetmenliği’ne Cem Mansur atandı

CRR Konser Salonu Genel Sanat Yönetmenliği’ne Cem Mansur atandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu Genel Sanat Yönetmenliği’ne şef Cem Mansur atandı.  Klasik müzik için tasarlanmış Türkiye’nin ilk konser salonu olan Cemal Reşit Rey’in yeni genel sanat yönetmeni Cem Mansur, Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın da kurucu şefi.

Mansur, 2019-2020 konser sezonu açılışında görevi, CRR eski genel sanat yönetmeni Aslan Özdemir’den devraldı. Özdemir, Mansur için şunları söyledi:

“Cem Mansur bilgisi, birikimi ve vizyonu ile; klasikten günümüze, dünyanın ve bizim seslerimizi, İstanbul müziğini CRR’ye en başarılı şekilde taşıyacak; CRR’yi dünyadaki prestijli konser salonları arasındaki hak ettiği yere ulaştıracak değerli bir şef. Sahnesi daima açık ve alkışları bol olsun.”

Mansur ise yeni görevi ile ilgili şöyle dedi:

“Geçmişte gerçekleştirdiğim projelerde ifade etmeye çalıştığım, müziğin toplumsal diyalog aracı olarak gücünü bu yeni görevde de paylaşmak için sabırsızlanıyorum. CRR, her tür müziğin iyisinin altında kucaklaşacağı bir çatı olabilir. Müzik konusunda bile kavga etmeyi başardığımız toplum olmayı hak etmiyoruz.”

Cem Mansur hakkında

Müzik eğitimini Londra’da City University, Ricordi Şeflik Ödülü’nü aldığı Guildhall School of Music and Drama’da ve Leonard Bernstein’ın öğrencisi olduğu Los Angeles Filarmoni Enstitüsü’nde aldı.

1981-89 yılları arasında İstanbul Devlet Operası şefliğini yaptı. Londra’da English Chamber Orchestra’yla başarılı bir çıkış yaptığı 1985 yılından sonra çalışmalarına yurtdışında ağrılık verdi.

Hollanda, Fransa, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Macaristan, Almanya, İsveç, İspanya, Meksika, İsrail, Finlandiya, Hırvatistan, Arnavutluk, Güney Afrika ve Rusya’da orkestra ve opera kuruluşlarıyla konuk şef olarak çalışmalar yürüttü.

1989-97 arasında Oxford Şehir Orkestrası Birinci Şefliği’ni,1998’den 2011 yılında kapanışına kadar Akbank Oda Orkestrası şefliğini yaptı. Akbank Oda Orkestrası’nda tasarladığı programların yanı sıra “Bach, Caz ve Lale Devri”, “Alla Turca”, “1789/Akl-ı Selim’in Müziği”, “At-Nağmeler” ve “İstanbul’da Erguvan Zamanı” gibi etkinliklere imza attı.

Barok çağdan günümüze kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan repertuvar oluşturan şef, 1986 yılında Londra’da, Elgar’ın bitmemiş operası “The Spanish Lady”nin ilk seslendirilişini ve 2000 yılında City Of London Festival’de Offenbach’ın 126 yıldır duyulmayan operası “Whittington”u yönetti.

Arvo Part’in 4’üncü Senfonisi’nin Avrupa ilkseslendirilişi, 2009 yılında şefin yönetimindeki Helsinki Filarmoni Orkestrası tarafından yapıldı. Şef, Mayıs 2010’da da aynı bestecinin “Veni Creator”unun dünya ilkseslendirilişini yönetti.

Daha sonra Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası adını alacak olan Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası’nın kurucu şefi olan Mansur, Türkiye/Ermenistan ve Türk/Yunan Gençlik Orkestraları şefi ve İngiltere’nin en eski ikinci korosu İpswich Choral Society’nin fahri başkanı.

Mansur’un birlikte çalıştığı kuruluşlardan bazıları şöyle: Helsinki Filarmoni Orkestrası, Torre del lago Puccini Festivali, Kirov Operası, Royal Philharmonic Orchestra, London Mozart Players, City of London Sinfonia, BBC Concert Orchestra, George Enescu Filarmoni Orkestrası, Prag Ulusal Tiyatrosu, Mexico City Filarmoni Orkestrası ve Londra Holland Park Opera Festivali.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal