Çekimleri 25 yılda tamamlanan ‘Don Kişot’u Öldüren Adam’ gösterimde

Çekimleri 25 yılda tamamlanan ‘Don Kişot’u Öldüren Adam’ gösterimde

Bu hafta beşi yerli, üçü yabancı, sekiz film gösterime giriyor.

Usta yönetmen Terry Gilliam’ın, yirmi yılı aşkın süredir tamamlamaya çalıştığı “Don Kişot’u Öldüren Adam” filmi bu hafta gösterimde. 90’lı yıllarda başlayan yapım süreci hastalıklar, davalar, finansman sıkıntıları ve hatta sel baskınları gibi birçok sebeple 2018’e kadar aksadı. Filmin çekilememe öyküsü ise 2002 yılında Keith Fulton ile Louis Pepe’nin yönetmenlik koltuğunu paylaştığı, anlatıcılığını Jeff Bridges’ın yaptığı “Los in La Mancha” belgeseline konu oldu.

İspanya, Belçika, Fransa, Portekiz ve İngiltere’nin ortak yapımı olan film, ilk gösterimini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Adam Driver ve Jonathan Pryce’in başrolleri paylaştığı yapımda onlara Olga Kurylenko, Stellan Skarsgård ve Rossy de Palma eşlik ediyor.

Don Kişot olduğunu iddia yaşlı bir adam, reklamcılıkla uğraşan Toby’nin de Sancho Panza olduğuna inanır. Toby zaman geçtikçe kendini bu olaya kaptırır ve kitaptaki Sancho Panza gibi davranır. 21. yüzyıldaki Londra ile 17. yüzyıldaki La Mancha arasında gidip gelen bu hikâyede düşler ve gerçekler iç içedir.

Ölümcül Makineler

Peter Jackson’ın senaryo ekibinde yer aldığı ve yapımcılığını üstlendiği “Ölümcül Makineler”in yönetmen koltuğunda Christian Rivers oturuyor. ABD yapımı filmin oyuncu kadrosunda Hera Hilmar, Hugo Weaving, Robert Sheehan, Ronan Raftery gibi isimler yer alıyor.

Büyük bir felaketin ardından medeniyetleri yıkılan insanlar, kendilerine yeni bir yaşam alanı arıyor. Geçen yıllarla beraber insanlar da kendilerine yeni bir yaşam standardı belirliyor. Hareket eden büyük kentlerin küçük kasabaları yağmaladığı bu düzende, Tom Natsworthy de büyük Londra’nın alt sınıfına mensuptur. Natsworthy, bir kaçak olan Hester Shaw ile karşılaşır ve ikili beklenmedik bir ittifağın içine girer. Artık her şey onlara bağlıdır.

Şampiyon

Ahmet Katıksız’ın yönetmenliğini üstlendiği “Şampiyon”, Türkiye atçılığının en önemli figürlerinden olan jokey Halis Karataş ile ünlü yarış atı Bold Pilot’ın hikâyesini anlatıyor. Biyografi türündeki filmde Bold Pilot ve Halis Karataş’ın başarılarıyla beraber ünlü jokeyin, Begüm Atman ile yaşadığı büyük aşka da ışık tutuluyor.

Senaryosunu Ahmet Katıksız ile Serkan Yörük’ün yazdığı filmde Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah ve Fikret Kuşkan rol alıyor.

Son Çıkış

Ramin Matin’in imzasını taşıyan “Son Çıkış”ın başrolünde Deniz Celioğlu yer alıyor. Komedi-dram türündeki filmde Celiloğlu’na, Ezgi Çelik ve Pınar Töre eşlik ediyor.

“Son Çıkış”ta, 9-6 ofis hayatından sıkılan Tahsin’in bir gün canına tak edip İstanbul’dan kaçma hayaline gerçekleştirme çabasını anlatılıyor. Ne var ki, Tahsin Akdeniz sahillerine ulaşma rüyası absürtlüklerle dolu bir şehir kâbusuna dönüşecektir. Çünkü Tahsin İstanbul’dan kurtulmak istese de, İstanbul onu bırakmaya niyetli değildir.

Kafalar Karışık

Yücel Yolcu’nun yönetmenliğini yaptığı “Kafalar Karışık” filminde, YouTube kanalında 4,5 milyonun üzerinde takipçisi olan Kafalar ekibi başrolde. Filmde onlara Metin Akpınar, Perihan Savaş, Cihan Ünal ve Erkan Can gibi usta isimler eşlik ediyor.

Âşık olduğu Buse ile evlenebilmenin yollarını arayan Atakan ve ona bu uğurda yardımcı olan arkadaşları Fatih ile Bilal’in başından geçenlerin anlatıldığı film, komedi türünde.

Sihirbazın Balonları

Andres Couturier ile Todd Resnick’in yönettiği “Sihirbazın Balonları” haftanın animasyon filmi. “Buz Devri 2” filminin de senaryosunu yazan Jim Hecht’in kaleme aldığı film, Meksika-İngiltere ortak yapımı.

Kötü büyücü Grump, tüm insanlığı etkileyecek bir büyü yapar. Büyü adeta insanların gülüşlerini çalıp, kahkaha dolu neşeli günlerin geride kalmasına neden olur. Terry, herkesi eski neşesine kavuşturmaya kararlıdır ve esrarengiz yolculuğa çıkar. Garip yaratıklarla karşılaşacağı bu yolda Prenses Dawn’a da yardım etmesi gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal