Casabianca’nın ikonik figürleri sokaklarda

Casabianca’nın ikonik figürleri sokaklarda

Film yapımcısı ve resim sanatçısı Julien de Casabianca, Amerika’daki Memphis Brooks Sanat Müzesi’nin dış cephesine Fransız ressam William-Adolphe Bouguereau’nun “Au pied de la falaise” eserini resmetti.

Fransa’da dünyaya gelen kırk altı yaşındaki Casabianca, sanat tarihinin önemli ikonik figürlerini duvar resim sanatıyla birleştiriyor. 2014 yılında müzelerde yer alan tabloları sokağa taşımak üzere “Outings Project”i hayata geçiren Casabianca, proje kapsamında son olarak Memphis Brooks Sanat Müzesi’ne gitti.

Erken dönem eserlerinde çoğunlukla mitoloji ve klasik tarihten esinlenerek çıplak figürler ve dinsel temalar işleyen ve özellikle çizdiği çocuk portrelerinde romantik izler barındıran Bouguereau’nun neo-klasik eserlerinden “Au pied de la falaise”, Casabianca’nın farklı mekânlarda sergilenecek üç büyük duvar resminden biri. Eser, sergi programı dışında anıtsal bir çalışma olarak görülüyor.

Casabianca’nın diğer çalışmaları İsviçre’deki Cenevre Sanat Müzesi ile Amerika’daki Cummer Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal