‘Cannes yönetimi Alain Delon’un ‘mide bulandırıcı’ değerlerini onurlandırıyor’

‘Cannes yönetimi Alain Delon’un ‘mide bulandırıcı’ değerlerini onurlandırıyor’

Daha önce seksist ve homofobik açıklamalarıyla gündeme gelen Alain Delon’a 72. Cannes Film Festivali’nde Onursal Altın Palmiye ödülünün verilecek olması tepki topladı.

Filmloverss’ın Variety’den aktardığına göre, bu yıl 14 – 25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan 72. Cannes Film Festivali‘nde Onursal Altın Palmiye Ödülü’nün “Le samouraï”, “Il gattopardo” ve “Rocco e i suoi fratelli” gibi unutulmaz filmlerde rol alan usta oyuncu Alain Delon’a değer görüldüğü festival yönetimi tarafından açıklanmıştı.

Sinema dünyasının ikonik isimleri arasında yer alan Delon, muazzam kariyeriyle bu ödülü kazanmayı kesinlikle hak ediyor olsa da, usta oyuncunun daha önce yaptığı açıklamalar Cannes yönetimi tarafından alınan bu kararın tepki toplamasına neden oldu.

Festival yönetimi kararından vazgeçmeyecek

Alain Delon’un 72. Cannes Film Festivali’nde onurlandırılacak olmasına tepki gösteren kuruluşların başında gelen Women and Hollywood, Delon’un daha önce yaptığı açıklamalarda kadınlara tokat attığını kabul ettiğine dikkat çekti.

Ayrıca oyuncunun eşcinsel çiftlerin evlat edinmesine karşı çıkması ve Fransa’da yükselen aşırı sağ hareketlere destek vermesi de Women and Hollywood’un Cannes yönetiminin kararına tepki göstermesinde etkili oldu.

Women and Hollywood’un kurucularından Melissa Silverstein, farklılıklara yer verme konusunda gerekli adımları atacağını söyleyen Cannes yönetiminin bu ödülle Delon’un “mide bulandırıcı” değerlerini onurlandırdığını ifade etti.

Fransa’nın önde gelen feminist gruplarından Osez Le Feminisme de Cannes’ın bu kararıyla kadınlara ve şiddet mağdurlarına yanlış mesaj verdiğini belirtti.

Cannes Film Festivali yönetimi ise kararın açıklandığı günden beri gündemde olan bu tepkilere rağmen Alain Delon’a Onursal Altın Palmiye vermekten vazgeçmeyeceklerini açıkladı. Festival yönetimi tarafından yapılan açıklamada Alain Delon’un efsaneleşmiş bir oyuncu ve festival tarihinin önemli bir parçası olduğu için onurlandırıldığına vurgu yapıldı

Ödül daha önce Jeanne Moreau, Woody Allen, Bernardo Bertolucci, Jane Fonda, Clint Eastwood, Jean-Paul Belmondo, Manoel de Oliveira, Agnès Varda ve Jean-Pierre Léaud gibi sanatçılara değer görülmüştü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal