Cannes Film Festivali’nin bu yılki jüri başkanı Spike Lee

Cannes Film Festivali’nin bu yılki jüri başkanı Spike Lee

Bu yıl 12-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan 73. Cannes Film Festivali’nin jüri başkanı usta yönetmen Spike Lee olacak.

Berlin ve Venedik ile birlikte Avrupa’nın en önemli film festivallerinden biri olan ve her yıl heyecanla beklenen birçok filmin ilkgösterimine sahne olan Cannes Film Festivali, bu yıl 73. kez kapılarını sinemaseverlere açacak. 12-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 73. Cannes Film Festivali için hazırlıkların hız kazanmasıyla birlikte, bu yıl festivalin jüri başkanı koltuğunda kimin oturacağı da belli oldu. 73. Cannes Film Festivali’nin jüri başkanı usta yönetmen Spike Lee olacak.

“Do the Right Thing”, “Malcolm X”, “25th Hour”, “Inside” Men gibi filmleri sinema dünyasına kazandıran Spike Lee, 2018 yapımı son filmi “BlacKkKlansman” ile bir kez daha adından övgüyle söz ettirmiş ve ilk Oscar ödülünü kazanmıştı.

Cannes Film Festivali’nde jüri başkanı olan ilk Afro-Amerikan olarak tarihe geçen Spike Lee, aynı zamanda Afrika diasporasından da festivale jüri başkanlığı yapacak ilk isim oldu.

Kariyeri boyunca yedi filmi Cannes Film Festivali’nde gösterilen Lee’nin son filmi “BlacKkKlasnman” da festivalde sinemaseverlerin karşısına çıkmış ve Grand Prix ödülüne değer görülmüştü.

Jüri başkanı olacağının duyurulmasının ardından yayınladığı açıklamada Cannes Film Festivali’nin kariyeri üzerindeki etkisine değinen Lee, bugün geldiği noktada Cannes’ın büyük payı olduğunu ifade etti:

“Cannes Film Festivali (dünyanın en önemli film festivali olmasının yanı sıra) benim için kariyerimde büyük etkisi olan bir festival. Cannes’ın dünya sinemasındaki yerimi değiştirdiğini söyleyebiliriz. Daha 1986’da, Yönetmenlerin 15 Günü seçkisinde Prix de la Jeunesse’i kazanan ilk filmim ‘She’s Gotta Have It’ ile başladı. Festivaldeki bir sonraki filmim, 1989 yılında Ana Yarışma’da yer alan ‘Do the Right Thing’di. Bunun neden olduğu ve bugüne bile etki eden sinematik patlamayı anlatmak için ne yerim ne de zamanım var.”

Ana Yarışma jürisinde Spike Lee’ye kimlerin eşlik edeceği ve bu yıl festival programında hangi filmlerin yer alacağı gibi detayların nisan ayında açıklanması bekleniyor.

 

Kaynak: FilmLoverss

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal