Çankırı’dan 8.5 milyon yıllık fosil kalıntıları çıkarılıyor

Çankırı’dan 8.5 milyon yıllık fosil kalıntıları çıkarılıyor

Çankırı’da yapılan arkeolojik-antropolojik kazılar neticesinde 8.5 milyon yıllık fosil kalıntılarına ulaşıldı.

1997 yılından beri devam eden kazılarda “Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi Kazı Alanı”ndan 5 bine yakın fosil kalıntısı gün yüzüne çıkartıldı. Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ayla Sevim Erol’un başkanlığında devam eden çalışmalarda; oklu kirpi, su samuru, gergedan, fil, zürafa, ceylan, domuz, geyik ve gergedangillerinin atası olduğu düşünülen çok iri bir hayvanın fosilleri bulundu. Prof. Dr. Ayla Sevim Erol: “Domuzgiller, atgiller, filgiller, öküz, koyun, keçi türü hayvanlar, zürafa, geyik, ceylan, şu anda Çankırı çevresinde yaşamayan etçillerin içerisinde leşçiller, kılıç dişli kaplanlar, su samurları gibi 30 civarında tür var. Daha fazlasını da bekliyoruz. Kazı çalışmalarımızı devam ettirmemizin nedenlerinden bir tanesi de  parçalarını daha önceki yıllar elde ettiğimiz ve devamının geleceğini düşündüğümüz türler” şeklinde açıklama da bulundu.

Çankırı’da 5 bine yakın fosil kalıntısını gün yüzüne çıkaran ekip adına, Prof. Dr. Ayla Sevim Erol: “Bugüne kadar 5 bine yakın fosil çıkarttık. Bunlar bizim numaralandırdığımız fosillerdir. Yeri belirlenemeyen ya da parçalanmış çok sayıda fosiller de var. Onların hepsinin üzerinde bilimsel çalışmalar yürütülüyor. Kimi hayvan türlerinin dağılımı, kimi buradan çıkan etçillerin ne türde olduğunu ve nasıl bir çevrede yaşadığını, nasıl fosilleştiğini ve o dönemde nereden nereye bir fosilleşme gösterdiğini anlamaya çalışıyoruz” dedi.

Prof. Dr. Ayla Sevim Erol bir diğer açıklamasında: “Fosil yatağımız aslında Türkiye’nin en önemli ve dünyanın en ender fosil yataklarından bir tanesidir. Daha önceki yıllarda 30’un üzerinde türleri elde ettiğimiz bir alan. Alandan Çankırı’ya ve bu çevreye özgü 6 tane farklı türü tespit ettik. Dünya jeoloji, paleontoloji dünyası için önemli bir lokalitedir. Hem fosilleme açısından hem hangi türlerin yaşamış olduğunu hem de Çankırı’nın 8 milyon yıl eskiye inen coğrafyası açısından bir takım buluntular bunlar. Bu buluntuların detaylı analizleri yapılıyor” diyerek Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi’nin Türkiye ve dünya için önemini belirtti.

Kazı çalışmaları Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol başkanlığında, 3 farklı üniversitenin de katkılarıyla devam ediyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal