Çankırı’da 8,5 milyon yıllık gergedan fosili gün yüzüne çıkartıldı

Çankırı’da 8,5 milyon yıllık gergedan fosili gün yüzüne çıkartıldı

Çankırı’da bulunan “Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi”nde yürütülen kazı çalışmalarında 8,5 milyon yıllık olduğu saptanan gergedan kafatası bulundu.

1997 yılından beri süren kazı çalışmaları, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol başkanlığında yürütülüyor. 20 yılı aşkın süredir yapılan çalışmalarda pek çok kalıntıyı gün yüzüne çıkartan ekip, bu yıl 15 farklı türe ait 140’a yakın fosil buldu. Bulunan eserlerden en önemli olanının tam gergedan kafatası olduğunu belirten Erol: “Şu ana kadar bu bölgeden gergedanlara ait 3 farklı türü elde ettik.  Bölgeden gergedanlara ait 500’e yakın kafatası çıkarıldı. Şimdi de iri gergedanlara ait bir gergedanın kafatası çıkarılmak üzere.” şeklinde konuştu.

Bölgede bulunan gergedan fosillerinden yola çıkılarak arazinin sulak olduğunu öne süren Erol, gergedan fosilinin morfolojik özelliklerine bakılarak 8,5 milyon yıllık olduğunu belirtti. Erol: “Bulunan gergedan kafatası fosilinin 8,5 milyon yıllık olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Gergedanlar en fazla bulunan fosillerdir. Daha önce bu gergedanların atası konumunda olan, çok iri bir hayvana ait parçalar bulduk ki o, Anadolu’da çok farklı yerlerde bulunmuyor. Bu yaz hava koşullarının iyi geçmemesi nedeniyle az çalışabildik. Bu kazı sezonunda 140 civarında numaralı fosil çıkardık. Bu fosiller içinde zürafa, atlar, küçük koyun, keçi türü hayvan fosilleri, yaban domuzlarına ait buluntularımız var. Bunlar bilimsel yayınlara hazırlanmayı bekliyor.” açıklamalarında bulundu.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal