Çanakkale’den Londra’ya: Hasankeyf kurtulsun

Çanakkale’den Londra’ya: Hasankeyf kurtulsun

Türkiye ve dünyanın birçok yerinde insanlar, nehirlerin tahrip edilmesini protesto etmek için “Büyük Atlayış” adlı etkinlikte bulundukları yerlerdeki nehir, göl ve denizlere girdi. Hasankeyf’te yapılmak istenilen “Büyük Atlayış”a ise izin verilmedi.

Hasankeyf Kaymakamlığı, 12 Temmuz Cuma günü yayımladığı bir genelgeyle Hasankeyf’te suya girmeyi izne tabi tuttu.

Nehirlerin özgür akması için her yıl Temmuz ayının ikinci pazar günü dünyanın birçok yerinde “Büyük Atlayış” adıyla etkinlikler düzenleniyor.

Bu yılki “Büyük Atlayış” ve eylemlerde, dünyanın farklı noktalarında birçok insan Ilısu Barajı ve HES projesinin durdurulması istedi.

Türkiye’de yapılan eylemler DİSK, KESK, TMMOB, TTB, Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi (HYG), Ekoloji Birliği, İstanbul Kent Savunması, Kuzey Ormanları Savunması, Arkeologlar Derneği, siyasi parti ve birçok sivil toplum örgütü tarafından kurulan Hasankeyf Koordinasyonu’nun çağrısıyla yapıldı.

Türkiye’de yapılan eylemlerin başında, Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nin öncelik ettiği Hasankeyf’ten Dicle nehrine yapılmak istenilen “Büyük Atlayış” yer aldı.

KESK’ten Elif Çuhadar, TTB’den Halis Yerlikaya, Avrupa Parlamentosu’ndan (AP) Julie Ward, HDP’li milletvekilleri ve onlarca yurttaş katıldı. Bir gün öncesi yasak haberinin yayılması sonucu yapılmak istenen etkinliğe katılmak isteyen birçok insan evine döndü.

Yoğun güvenliğin alındığı ilçede kolluk kuvvetleri, yurttaşların nehre girmesine izin vermedi. Onlarca zırhlı aracın getirildiği ilçede, Dicle Nehri çevresinin güvenlik görevlileri tarafından kapatıldığı görüldü.

Toplanan grup bunun üzerine Seyir Tepe denilen noktada açıklama yaptı. ”Hasankeyf İçin Geç Değil” pankartların açıldığı eylemde grup, Hasankeyf ve Dicle Vadisi için slogan attı. Hasankeyf’teki eylemden sonra grubun bir kısmı Batman Çayı’na gidip orada toplu halde suya girdi ve taleplerini dile getirdi.

Marmara’dan Dicle’ye

Hasankeyf’e gidemeyenlerin İstanbul’daki durağı  Sarıyer Yeniköy’deki Avusturya Başkonsolosluğu’nun önü oldu. Konsolosluk önünde toplanan yurttaşlar basın açıklanmasının ardından sloganlarla denize atladı.

Antalya Sarısu mahallesinde bir grup kadın aktivist önce piknik yaptı. Ardından Hasankeyf temasıyla denize girip pankartlar açtı.

Antalya’nın Kumluca ilçesinde Hasankeyf temasıyla Antalya Ekoloji Meclisi üyesi aktivistler, Alakır Nehri’ne girerek pankartlar açtı.

Nevşehir Avanos’da ekoloji aktivistleri Kızılırmak’a atladı.

Çanakkale Gökçeada’da yanyana gelen yaşam aktivistleri de denize girerek Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ne ses olmak için “Büyük Atlayış” etkinliği düzenledi.

Katalonya

Dünyanın dört bir yanında

Dünyanın birçok şehrinden aktivistler, “Büyük Atlayış”ı, Ilısu Barajı ve HES Projesinin iptal edilmesini dikkat çekmek için yaptı.

Eylemin yapıldığı şehirlerden bazıları şöyle: Sine (İran), Bağdat (Irak), Saraybosna (Bosna-Hersek), Berlin, Hamburg, Mainz, Wendland, Münih, Nürnberg (Almanya), Londra (İngiltere), Dundee (İskoçya), Kopenhag(Danimarka), Manlleu (Katalonya), Rio de Janeiro(Brezilya).

Berlin

Londra

 

Kaynak: Bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal