Can Yücel’in eşi Güler Yücel hayatını kaybetti

Can Yücel’in eşi Güler Yücel hayatını kaybetti

Şair Can Yücel’in eşi Güler Yücel, Muğla’da tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında yaşamını yitirdi. Yücel kendisi için “Sanatçı, ressam denilmesini sevmem. Tersi, bana tüccar hissi veriyor” diyordu.

Muğla’da özel bir hastanede tedavi gören Güler Yücel, 85 yaşında yaşamını yitirdi. Yücel’in yaşlılığa bağlı rahatsızlıklardan dolayı tedavi gördüğü bildirildi.

Yücel’in yarın Datça ilçesinde sonsuzluğa uğurlanacağı bildirildi.

‘Sanatçı, ressam denilmesini sevmem, bana tüccar hissi veriyor’

Güler Yücel, otobiyografisi “Olduğu Gibi /Güler Yücel” kitabına ilişkin verdiği röportajda kendisine dair şunları söylemişti:

“1935’te Fatih’te bir Boşnak Mahallesi’nde dünyaya gözlerimi açtım. Ailem, eski Yugoslavya göçmenlerindendir. Edebiyatçı değilim, resim yaparım. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun talebesiyim. Ondan, resim adına çok şey öğrendim. Eski Datça’ya gelince, bir atölye kurup resimler yapmaya başladım. Can’ın, resme hiç kabiliyeti yoktu. O şiir yazarken ben de resimler yaparak oyalanıyordum. Çok resmini yaptım. Sanatçı olma iddiasında değilim. Kendime ‘sanatçı’, ‘ressam’ denilmesini sevmem. Tersi, bana tüccar hissi veriyor. Hem kitapta, hem de resimlerimde yaşadığımı, kendime dokunan şeyleri konu aldım. Sana dokunan şey, gerçekten dokunuyorsa ve sen bunu aksettirebiliyorsan, başkasına da dokunuyor.”

Güler Yücel, Türkiye’de şiirin usta isimlerinden Can Yücel ile evliydi.

 

Kaynak: Evrensel 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal