Bülent Şık, Çevre ve İklim Sorunları Savunuculuk Ödülü’ne değer görüldü

Bülent Şık,  Çevre ve İklim Sorunları Savunuculuk Ödülü’ne değer görüldü

“Türkiye’yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz de açıklıyoruz! İşte zehir listesi” başlıklı yazısından dolayı hakkında 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istenen gıda mühendisi ve akademisyen Bülent Şık, Türk Toraks Derneği’nin 2019 Yılı Çevre ve İklim Sorunları Savunuculuk Ödülü’ne değer görüldü.

Şık, yürütülen çalışmalarda Hipokrat’ın “önce zarar verme” ilkesinin baz alınması gerektiğini belirterek şu açıklamada bulundu:

“Ekolojik bir bakış açısını mühendislik disiplinlerinin içine sindirmek için rehber kılınabilecek bir ilke bu. Topraktan çatala uzanan bütün o süreç mevcut haliyle (yani canlı doğaya ilişkin her şeyi metalaştıran haliyle) inanılmaz ölçüde ciddi bir doğa yıkımına yol açıyor çünkü. Ama o yıkımı engellemek, başka türlü yapmak, üretmek de mümkün elbette ve bunu yapmak için de öncelikle zarar vermeme ilkesini benimsemek, daha kamusal ve bütünün çıkarlarını gözeten bir anlayışla hareket etmek gerekiyor. Ama her şeyden öte bilim insanlarının yaşam hakkı savunusunda risk almaktan kaçınmaması gerektiğine inanıyorum. Sadece insanlar için değil elbette, doğal hayatın bütünü için de…”

Bülent Şık hakkında:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren çeşitli laboratuvarlarda çalıştı.

2009 yılında öğretim üyesi olarak geçtiği Akdeniz Üniversitesi’nde Gıda Güvenliği ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi’nin kurulumu ve faaliyete geçmesi üzerine çalışmalar yürüttü.

2010-2015 yılları Gıda Güvenliği ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi’nde teknik müdür yardımcılığı görevini üstlendi.

Gıdalarda ve sularda katkı maddelerinin ve çeşitli toksik kimyasal maddelerin kalıntılarının belirlenmesi üzerine çalışmalar yaptı.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde öğretim üyeliği yaparken barış bildirisine imza attığı gerekçesiyle Ocak 2016’da görevli olduğu tüm projelerden çıkarıldı. Aynı yılın sonunda üniversiteden de ihraç edildi.

Nisan 2018’de Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “Türkiye’yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz de açıklıyoruz! İşte zehir listesi” başlıklı 4 günlük yazı dizisinin ardından Sağlık Bakanlığınca hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Bakanlık, gizli bilgilerin açıklanmasının halkta infiale yol açacağı ve dış alımları etkileyeceği gibi gerekçeleri savcılığa bildirdi.

İlk duruşması Şubat 2019’da görülen dava 30 Mayıs’a ertelendi.

Bülent Şık’ın kaleme aldığı “Mutfaktaki Kimyacı – Yiyip İçtikleriniz Ne Kadar Güvenli” adlı kitap, Doğan Kitap etiketiyle 2018 yılında yayımlandı.

“Birlikte yeriz? Küresel ısınma sorunu gıda üretim ve tüketim süreçlerinde ne gibi değişimlere yol açacak? İyi pirinç GDO’lu olmaz; peki neden çizgili pijama gibi olur? Ekmek yemekten vazgeçtiğimizde neleri yitiririz? Zeytin ağaçlarının yokluğu neden hikâyelerimizin de yokluğudur? Temel Reis ıspanaktaki nitratları bilse ne yapardı? Medyanın fast food hali ile kötü beslenme arasında bir ilişki var mı? Evde yoğurt yaparak kapitalizmi yıkabilir miyiz? Gıda güvenliğini sağlamaktan sorumlu kamu kurumları ne yapıyor? Gıda ve beslenme sorunlarını çözecek politikaları nasıl oluşturabiliriz?

Bülent Şık’ın Mutfaktaki Kimyacı’sı bu sorulara yanıtlar arayan bir kitap. Çocuk sağlığı ve beslenmesini gıda güvenliği konusunun odak noktasına yerleştiren; gıda güvencesi ve gıda güvenliğiyle ilgili meselelerin ekoloji ve mutfak kültürlerimizle olan ilişkilerini kurmaya çalışan bir kitap.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal