British Museum çalışanları, BP sponsorluğuna karşı protestolara katıldı

British Museum çalışanları, BP sponsorluğuna karşı protestolara katıldı

Londra’daki British Museum’da çalışanlar, protestolarla geçen hafta sonunun ardından yönetimin petrol şirketi BP ile olan sponsorluk anlaşmasını feshetme çağrılarına katıldı. PCS sendikası üyeleri ise kurumun petrol şirketiyle bağlarını koparması gerektiğini belirtti.

Birleşik Krallık’ın önde gelen kültürel alanlarında 4 binin üzerinde işçiyi temsil eden PCS sendikası kültür grubunun üyeleri, müzenin artan iklim krizini tanıması ve dünyanın en büyük fosil yakıt üreticilerinden biri olan BP ile bağlarını koparması gerektiğini söyledi.

PCS sendikası, pazartesi günü yayımladığı bildiride, “Bir kamu kurumu olarak British Museum’un çalışanlarına, ziyaretçilerine ve geleceğini toplumun yüz yüze olduğu en büyük zorlukta sorumlu bir rol oynama borcu var. BP’nin petrolden kazandığı parayı reddetmeyi mali açıdan kaldıramayacağımız iddiası gerçeği yansıtmıyor. İşin aslı, kabul etmeyi kaldıramayız” ifadelerini kullandı.

Müze çalışanlarının bu hareketi, geçen cuma akşamı, Antik Yunan savaşçıları gibi giyinen protestocuların müzenin avlusuna dört metrelik Truva atı sokmasıyla başlayan ve eylem müzede hafta sonu boyunca süren protestoların ardından yaşandı.

Protesto, “BP sponsorluğunda” olduğu açıklanan “Truva: Mitler ve Gerçekler” (Troy: Myth and Reality) sergisine yanıt olarak yapıldı.

Cumartesi günü 1500 destekçi, müzenin 11 odasını işgal etti. Gün boyu süren protestoda, Bato Papua ve Senegal’den gelen çok sayıda kişi konuşmalar yaptı. Hep birlikte şarkılar söylendi. Üzerlerinde “geleceğimizi düşünen sponsorlar seçin” mesajları olan Origami kuğular, müzeye saçıldı.

Protestocular günü, müzenin ana girişinin yan tarafında BP logosunun kâğıt versiyonlarını yırtarak sonlandırdı.

Birleşik Krallık’ın önde gelen kültürel alanlarında fosil yakıt sponsorluğunu sonlandırma amaçlı yürütülen kampanyanın son eylemi bu protesto oldu. Sanatçılar, çevreciler ve halkın yürüttüğü kampanyanın ardından, ekim ayında, Royal Shakespeare Company, BP ile olan sponsorluk anlaşmasını feshetmişti.

Pazartesi günü, müze çalışanlarının da kampanyanın arkasında durduğunu belirtmesiyle yönetimin üzerindeki harekete geçme baskısı arttı.

Geçen yaz BP sponsorluğu, işçilere yapılan muamele ve eserlerin ülkelerine iadesi kararının ardından istifa eden eski müze yöneticisi Ahdaf Soueif de bildirinin eş imzacıları arasında bulunuyor.

Soueif, konuyla ilgili şunları söyledi: “Kültürel kurumların kimleri ortak olarak seçeceklerine karar verirken ahlaki bir sorumlulukları vardır. British Museum’un gezegenimizdeki genç insanların meşru ve acil kaygılarına yanıt verme zamanı geldi. BP’yi bırakma zamanı geldi.”

British Museum adına konuşan bir sözcü de şunları ifade etti: “PCS sendikasının yorumlarından haberimiz var. British Museum PCS şubesi ve genel olarak çalışanlarımızla görüşmeye devam edeceğiz.”

 

Kaynak: Guardian

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal