Günışığı Kitaplığı - Reklam Günışığı Kitaplığı - Reklam

Britanya Ordusu’nun ‘Hazine Avcıları’, kültürel mirası korumak için görevde

Britanya Ordusu’nun ‘Hazine Avcıları’, kültürel mirası korumak için görevde

Britanya Ordusu gelecek senenin başlarında, tıpkı 2014 yapımı “Hazine Avcıları” (Monuments Men) filmindeki gibi özel bir tim kurmayı planlıyor. George Clooney imzalı filmde bir grup uzman ve tarihçi, 2. Dünya Savaşı sonrası Naziler tarafından yağmalanan sanat eserlerini korumak için harekete geçiyorlardı. Britanya Ordusu tarafından kurulan ekip ise bugünün savaş ve çatışma bölgelerindeki tarihi yapılara verilen zarar üzerine çalışacak.

The Art Newspaper’da yer alan habere göre, Ekim sonunda mecliste yapılan bir toplantıda milletvekilleri, Savunma Bakanlığı’nın orduyu kültür uzmanlarından oluşan bir koruma timi kurmakla görevlendirdiği konusunda bilgilendirildi. Ordu ve deniz ve hava kuvvetleri, aralarında arkeologların da olduğu 15-20 kişilik özel bir grup kuracak. Newcastle Üniversitesi Unesco kültürel varlık ve barış başkanı Peter Stone “İkinci Dünya Savaşı’ndan beri ilk kez Birleşik Krallık kuvvetlerini sev ettiği yerlerdeki kültürel varlığı korumak için uzman bir ekibe sahip olacak” dedi.

Bu özel ekibin kurulması yönündeki çalışmalar, Birleşik Krallık’ın 1954 Lahey Silahlı Çatışma Halinde Kültürel Varlığın Korunması Sözleşmesi’ni onaylamasından hareketle yapılacak. Sözleşmenin yedinci maddesi şöyle diyor: “Yüksek Akit Tarafları, barış zamanından itibaren silahlı kuvvetleri bünyesinde, görevi kültürel varlıklara karşı saygılı davranılmasına nezaret etmek ve bu malların muhafazası ile vazifeli mülkî makamlarla işbirliği etmek olan servisler veya mütehassıs memurlar yetiştirmeyi veya ihdas etmeyi taahhüt ederler.” Şayet muhalefet partisi de destek olursa, sözleşmedeki bu madde bahar ile birlikte Birleşik Krallık yasasına girebilir.

Körfez Savaşı esnasında tank komutanı olarak görev yapan ve aynı zamanda bir sanat simsarı olan Yarbay Tim Purbick, iki yıldır bir ordu kültürel varlığı koruma çalışmaları grubuna liderlik yapıyor. Pubrick, “Kişisel olarak benim için bu bir yıldızlar buluşması” diyor. “Beklentilerle değil, büyük amaçlarla yola çıktık.” Pubrick aynı zamanda henüz ekibin yapısı ya da bütçesi ile ilgili bir kararın alınmadığını belirtti. “Ordu tavsiyelerde bulunmakla görevlendirildi ancak kararları alan bakanlık olacak.”

The Art Newspaper, 2015 yılında ABD ordusunun kültürel mirası korumaya dair çalışmalarını, daha fazla kültürel miras uzmanı, arkeolog ve küratör görevlendirerek arttıracağına dair bir haber yapmıştı. Afganistan ve Irak’ın işgalinin üzerinden geçen onca yıldan sonra, Suriye’deki çatışmalar, büyük miktardaki eski eser yağması ve kültürel miras bölgelerinin gördüğü zarar sonucu ordu konunun uzmanlarıyla çalışması gerektiğinin farkına varmış durumda.

Irak’ın kuzeyindeki Musul’un IŞİD’den özgürleştirilmesine dair yakın zamanda başlayan askeri operasyon öncesi, ABD Irak ve Kürt askerler için kültürel miras bölgelerine dair bir cep kitabı hazırladı. Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan el kitabı bir çok sivil ve devlet kurumunun iş birliğiyle hazırlandı.

Britanya Müzesi Orta Doğu departmanı yardımcı müdürü ve Afganistan uzmanı St John Simpson, savaş bölgelerine sevk edilen askerleri bilgilendirdi. Simpson, ordu güçleri içerisinde oluşacak yeni bir uzman timini de hoş karşıladı. Simpson’ın söylediğine göre, ön saflara “saklanmış” uzmanlar sayesinde askeri eylemlerde “neyin uygun olup olmadığını” söyleyebilir ve “kazaen oluşan hasarları” önlemeye yardımcı olabilirler. “Uzmanlar aynı zamanda ordu güçleriyle bizim gibi kurumlar arasındaki iletişimi de kurabilir.”

Simpson, Musul’da halen süren çatışmaların sadece antik kent Ninova’yı değil, aynı zamanda bir Ortaçağ kenti olan Musul’u da risk altında bıraktığını belirtiyor.

Smithsonian Enstitüsü’nde kültürel miras koruma yetkilisi olarak çalışan ve 2003 yılında Bağdat’taki Irak Ulusal Müzesi’nin yağmalanması sonrasında burada görev alan emekli ABD ordusu personeli Corine Wegener şöyle diyor: Kültürel mirasın yok edilmesinin insanları dehşete düşürmek için kullanıldığını görüyoruz. Biz sırf istediğimiz ya da etik bir sorumluluğumuz olduğunu hissettiğimiz için (mirasları korumak için) çalışmayacağız. Bu bir yasa. Bu ayrıca insanlara profesyonel bir orduyla silahlı kökten dinci gruplar arasındaki farkı hatırlatacak. Biz mirası koruruz, onlar yok eder.”

Kaynak: The Art Newspaper

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal