Bolşoy Tiyatrosu ilk kez Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde

Bolşoy Tiyatrosu ilk kez Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Opera Festivali, 2-14 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşecek.

Festival, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin 2 ve 3 Temmuz’da sahneleyeceği “Turandot” operasıyla başlayacak. Ünlü İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travagli’nin sahneye koyduğu eserde Turandot rolünü 2 Temmuz’da Koreli solist Lilla Lee, 3 Temmuz’da Kazak solist Zhupar Gabdullina seslendirecek.

DOB Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni ve tenor Murat Karahan’ın sanat yönetmenliğini üstlendiği, “Troya Epik Operası” 6 ve 7 Temmuz’da seyirciyle buluşacak.

Ahmet Adnan Saygun’un bestesine halk ozanı Yunus Emre’nin şiirlerinin eşlik ettiği, ilk yerli Türk oratoryosu olan “Yunus Emre Oratoryosu”, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından 10 Temmuz’da seslendirilecek. Eser, Uğur Seyrek’in koreografisiyle ilk kez dans eşliğinde sunulacak.

Bolşoy Tiyatrosu ilk kez festivalde

Uluslararası İstanbul Opera Festivali’ne ilk kez katılan Bolşoy Tiyatrosu, solistlerinin yer alacağı “Bolşoy Solistleri Gala Konseri”nde sahnede olacak. 13 ve 14 Temmuz’da düzenlenecek olan konserde soprano Anna Nechaeva, mezzosoprano Yulia Mazurova, tenor Fyodor Ataskevich ve bariton Pavel Yankovsky yer alacak. Seslendirilecek operalar arasında “Sevil Berberi”, “Il Trovatore”, “Carmen”, “Maskeli Balo”, “La Forza del Destino”, “Samson ve Dalila”, “Manon Lescaut”, “Don Carlo”, “Don Giovanni”, “Hoffman’ın Masalları”, “Turandot” ve “La Traviata” bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal