Boğaziçi Üniversitesi Adalet Ağaoğlu’na fahri doktora unvanı verecek

Boğaziçi Üniversitesi Adalet Ağaoğlu’na fahri doktora unvanı verecek

Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi’nin önerisi üzerine Üniversite Senatosu’nun aldığı karar doğrultusunda, edebiyatımıza üstün katkılarından dolayı Adalet Ağaoğlu’na fahri doktora unvanı verilecek.

Ağaoğlu’na fahri doktora unvanı, 30 Kasım günü Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenecek bir törenle takdim edilecek. Törende Ağaoğlu’nun “Dar Zamanlar Üçlemesi”nin ilk kitabı olan 1973 yılında yayımlanmış “Ölmeye Yatmak”tan bazı kısımlar okuma tiyatrosu olarak sunulacak. Gecede “Edebiyatın Adalet Ağaoğlu Çağı” başlıklı bir panel düzenlenecek. Zeynep Uysal’ın moderatörlüğündeki  panelde Ayfer Tunç, Doğan Hızlan ve Nüket Esen konuşmacı olacak.

1929 yılında doğan Ağaoğlu, roman ve öykü türündeki eserleriyle 20. yüzyıl Türk edebiyatının  en önemli isimleri arasında yer alıyor. “Fikrimin İnce Gülü”, “Gece Hayatım”, “Yazsonu”, “Romantik Bir Viyana Yazı” gibi çok sayıda eserde imzası bulunuyor.  “Sait Faik Hikâye Armağanı”, “Orhan Kemal Roman Armağanı”, TDK Tiyatro Ödülü” ve “Aydın Doğan Roman Ödülü” gibi ödüllere değer görülen Ağaoğlu, son olarak “Erdal Öz Edebiyat Ödülü”nü aldı.

Boğaziçi Üniversitesi fahri doktora unvanı; bilim, teknoloji, kültür, sanat ve sosyal hayatın gelişmesi doğrultusunda üniversitenin de temel aldığı değerlere uygun bir üretim ve hizmette bulunan kişilere veriliyor. Boğaziçi Üniversitesi Ara Güler, Gülsin Onay, Halil İnalcık, Güher Pekinel, İdil Biret, Leyla Gencer, İsmail Beşikçi, Orhan Pamuk, Nuri Bilge Ceylan ve Yaşar Kemal gibi isimlere de fahri doktora unvanı vermişti.

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal