Bodrumlulardan Celal Şengör’e tepki: ‘Halikarnas Balıkçısı’nı aşağılayamazsınız’

Bodrumlulardan Celal Şengör’e tepki: ‘Halikarnas Balıkçısı’nı aşağılayamazsınız’

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı bünyesinde bulunan Herodotos Tarih Araştırmaları Merkezi’nin “Tarih Konferansları” dizisi içinde, Bodrum Belediyesi’nin de destekleriyle, 1 Aralık Cumartesi günü Herodot Kültür Merkezi’nde Prof.Dr. Celal Şengör tarafından “Coğrafya ve İyonya’da Uygarlığın Doğuşu” konulu bir konferans verildi. Ancak Celal Şengör, buradaki konuşması nedeniyle Bodrumlularca eleştiriliyor.

Bodrum Kent Konseyi ve  Bodrum Halikarnas Balıkçısı Forumu, Prof.Dr. Celal Şengör’ün konferanstaki sözleri nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı. “Sayın  Celal Şengör’e açık mektup” başlıklı açıklamada şöyle denildi:

Sayın Celal Şengör’e açık mektup,

Bodrum’da geçtiğimiz günlerde Akademia Vakfı tarafından düzenlenen “Coğrafya ve İyonya’da Uygarlığın Doğuşu” konulu konferansınıza Bodrum’lular olarak büyük ilgi gösterdik ve salonu dolduracak bir kalabalıkla katıldık. Konuşmanızda Thales ve Aneksimendros’dan başlayarak “özgür düşünceyi” vurguladınız. Ancak konuşmanızı,  savunduğunuz “ özgür düşünce” ile çelişerek, Halikarnas Balıkçısı’nın özgür düşüncesini küçümseyerek ve Balıkçı’yı aşağılayarak bitirdiniz.

Halikarnas Balıkçısı Bodrum’lular için çok değerlidir. Halikarnas Balıkçısı bu topraklarda yetişmiş  dünya çapında bir yazar, şair, çizer ve düşün insanıdır. Sadece düşün insanı olarak kalmamış yaşadığı coğrafya ve ülkesi ile bütünleşerek değerler üretmiş, bölge ve ülke kültürüne, doğasına, turizmine ve ekonomisine  çok önemli katkılar yapmıştır. Biz Bodrum’lular, denizciler, çevreciler,turizmciler Balıkçı’yı bu nedenle sever ve sayarız.

Halikarnas Balıkçısı  yedi dilde okuryazardır. Batı  tarafından yaygın kabul gören ve dayatılan, uygarlığın kökeninin sadece Yunan Kültürü olduğu tezine karşı “Anadolu  Uygarlığı” tezini geliştirmiştir. Tarihi olarak  Yunan site devletlerinden önce Anadolu’da yaşayan Luviler, Hattiler, Hititler, Karya ve Likyalılar ile uygarlığın başladığı ve Anadolu’nun uygarlığın beşiği olduğu tezini savunmuştur.

Halikarnas Balıkçısı Robert Kolej mezunudur; Oxford Üniversitesi’de eğitim almıştır. Eğitimli ve 7 dilde okuyup araştırma yapabilen bir aydının birikimini yok sayabilir, görüşlerine katılmayabilirsiniz. Ama bunu Balıkçıya “herif” diyerek seviyesiz bir uslupla, mimik ve jestlerinizle küçümseyerek yapmamalısınız. Sokak kavgası, ağız dalaşı yapmıyorsunuz, sadece Balıkçıyı değil herhangi bir insanı, aşağılayan bir üslupla eleştirmek bir aydına, bilim insanına yakışmaz. “Özgür düşünceyi” savunduğunuz bir konuşmanın sonunda Balıkçı’yı özgür düşüncesinden ötürü yargıladınız, infaz ettiniz ve aşağıladınız.

Bu nedenle biz Bodrum’lular sizi kınıyor ve Balıkçı hakkındaki  üslubunuz için özür dilemenizi bekliyoruz.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal