‘Blue Velvet’ın 51 dakikalık ‘kayıp görüntüleri’ yayımlanacak

‘Blue Velvet’ın 51 dakikalık ‘kayıp görüntüleri’ yayımlanacak

David Lynch’in senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği 1986 yapımı “Blue Velvet” (Mavi Kadife) adlı filmin daha önce gösterilmemiş 51 dakikası, ABD’li şirket The Criterion Collection tarafından yayımlanacak.

Sinema tarihinde yer edinmiş klasik filmlerin lisanslarını alarak Blu-Ray ve DVD formatında yeniden  yayımlayan The Criterion Collection tarafından restore edilen film, daha önce gösterilmeyen 51 dakikalık bölümüyle seyirciye sunulacak. Filmin 4K versiyonu, kamera arkasından 70 dakikalık bir belgesel ve Peter Braatz’in filmi merceğine aldığı analiz videosuna da yayımlanan sette yer alacak.

“Blue Velvet”ın 25. yılı olan 2011’de, bir radyo programına katılan David Lynch, gösterilmemiş 51 dakikalık bölüm için şöyle demişti:

“Bildiğiniz gibi filmde kullanılmayan sahnelerden oluşan b-roll diye bir şey var. Eskiden bu şeyler öylece bir yerde dururdu ve atılıp gitme tehlikesi yaşardı. Bu yüzden ben de bir gün Blue Velvet’ın kullanılmayan sahnelerinin nerede olduğunu bulmaya karar verdim. Çünkü o sahnelerden bazıları kendi başlarına gerçekten güzeldi. Son günlerde bu görüntülerden bazıları Seattle’da bulundu. Bir daha hiç göremeyeceğimi düşündüğüm kareleri görüyorum.”

ABD yapımı polisiye, dram ve gerilim türündeki filmin başrollerini Isabella Rosselini ve Kyle MacLachlan paylaşıyor. Onlara Dennis Hooper, Laura Dern, Hope Lange, Dean Stockwell gibi isimler eşlik ediyor.

Müzikleri Angelo Badalamenti’nin imzasını taşıyan film, adını Bobby Vinton’ın 1963 yılında yayımlanan aynı adlı şarkısından aldı.

Filmde, komşusunun arka bahçesindeki çim arazide kesik bir kulak bulan kolej öğrencisi Jeffrey Beamount’ un etrafında gelişin olaylar anlatılıyor. Jeffrey, bu olayı kasabadan iki arkadaşının yardımıyla araştırmaya başlar. Tüm deliller Jeffrey’i sosyopat bir suçlu ve bir çete lideri olan Frank Booth’un karanlık dünyasına yaklaştırır.

Yeni “Blue Velvet”, Blu-Ray ve DVD formatında 28 Mayıs’ta yayımlanacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal