10 Ekim katliamında kimleri yitirdik? ‘Elif’ belgeseli bugün gösterilecek

10 Ekim katliamında kimleri yitirdik? ‘Elif’ belgeseli bugün gösterilecek

2015 yılının 10 Ekim günü, Ankara Garı önünde IŞİD tarafından gerçekleştirilen terör saldırısının bugün üçüncü yılı. 102 insanın ölümüne sebep olan katliamda hayatını kaybedenlerden Elif Kanlıoğlu’nu anlatan belgesel “Elif”in yönetmenleri Elif Ergezen-Emre Kanlıoğlu ve Barış Portreleri kitabının yazarlarının katılımıyla, bugün, film gösterimi ve anma yapılacak.

10 Ekim 2015’ te gerçekleştirilen Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenlerden Elif Kanlıoğlu’nun anısına çekilen belgesel “Elif”, yönetmen Elif Ergezen ile Elif Kanlıoğlu’nun kardeşi Emre Kanlıoğlu birlikteliğinde çekildi.

Katliamdan sonra yönetmen, gazeteci ve yazar Metin Yeğin’in çağrısı ile bir araya geldiklerini belirten Ergezen, bu birlikteliğin, yaşamını yitiren insanların anısına çeşitli belgeseller çekme fikrini oluşturduğunu ifade etti.

Yapımcılığını, yönetmenliğini, kamera çekimlerini ve kurgusunu Elif Ergezen ile Emre Kanlıoğlu’nun üstlendiği “Elif”in müziklerini Çağdaş Çavuşoğlu hazırladı. Belgeselin sanat yönetmenliği Ömer Gazi Yılmaz’a, renk düzeltmesi Asım Ertürk ve Aksel Ünlü’ye, ses tasarımı ise Kaan Ceyhan ve Mahmut Vural’a ait.

P24 ve K24 gibi platformlardan altmış iki gönüllü yazarın kaleme aldığı “Barış Portreleri”, P24 Hafıza Kitaplığı’ndan yayımlanan ilk kitap. Seksen beş portrenin işlendiği kitabın yazarlarının da anma ve belgesel gösterimine katılacağı program, bu akşam saat: 19.00’da, “Elif” in gösterimi ile başlayacak. Etkinlik, Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde yapılacak.

Belgesel şunu sorgulamayı amaçlıyor: “Biz o katliamda kimleri yitirdik? “Daha fazla insan ölmesin ve barış olsun” demek için Türkiye’nin her yerinden o gün Ankara’ya gelmiş insanlar bu ülkenin geleceği ve umuduydular… 10 Ekim’de ve diğer katliamlarda öldürülen insanların tek tek hikâyelerini öğrendiğimizde daha iyi görüyoruz ki biz sadece kardeş, evlat, eş, arkadaş yitirmedik, aynı zamanda geleceğe her zaman umutla bakan, haksızlığa karşı sessiz kalmayan, her canlıyla hemhal olabilen güzel insanları kaybettik. Elif de onlardan biri…”

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar