Bir Dario Argento klâsiği Luca Guadagnino’nun yorumuyla: ‘Suspiria’ gösterimde

Bir Dario Argento klâsiği Luca Guadagnino’nun yorumuyla: ‘Suspiria’ gösterimde

Bu hafta ikisi yerli, dördü yabancı, altı film gösterime giriyor.

İtalyan korku filmleriyle tanınan, gore tarzını filmlerine yediren yönetmen Dario Argento’nun 1977 yılında çektiği “Suspiria” yapımcı, yönetmen ve senarist Luca Guadagnino’nun imzasıyla yeniden yorumlandı.

Senaristliğini Dario Argento, Daria Nicolodi, Dave Kajganich ve David Kajganich’in üstlendiği filmin müziklerini Thom Yorke hazırladı. ABD-İtalya ortak yapımı filmin oyuncu kadrosunda Dakota Johnson, Tilda Swinton ve Mia Goth gibi isimler yer alıyor.

Hikâye, Amerikalı Susie Bannion’ın dünyaca ünlü dans okulu Markos Tanz Company’e katılması üzerinden şekillenir. Susie okula geldiği zaman okuldaki öğrencilerden Jessica gizemli bir şekilde kaybolur. Aradan geçen zamanda Susie okula alışır ve idealist sanat yönetmeni Madame Blanc sayesinde ilerleme kaydeder. Susie, kendine Sara isminde bir arkadaş edinir. Fakat okulda ikisinin de dikkatini çeken gariplikler yaşanır. İki genç kız okulun bir gizemi olduğunu ve bu gizemin okulun yöneticilerinin sakladığı karanlık bir sırla ilişkisi olabileceğini düşünürler.

Overlord Operasyonu

“Çete Savaşları” ve “Jerrycan” gibi filmlerden tanınan yönetmen ve senarist Julius Avery’nin yönetmen koltuğuna oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Jovan Adepo, Wyatt Russell ve Pilou Asbæk gibi isimler yer alıyor.

“Overlord Operasyonu”nun konusu, 2. Dünya Savaşı ortamında geçer. Müttefik güçlerin Normandiya’ya asker çıkaracağı esnada bir grup Amerikalı paraşütçü, düşman hattının arkasına iniş yapar. Askerler saldırının başarısı için stratejik bir görevi gerçekleştirmek için buraya bırakılır ancak, Nazi işgalindeki köyde askeri operasyondan daha fazlasının olduğunu görürler.

Batlır

Yapımcısı olduğu “Anadolu’nun Son Göçerleri Sarıkeçililer” belgeseli Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Belgesel Ödülü”ne değer görülen, yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği filmlerle ulusal ve uluslararası platformlardan çeşitli ödüllerle ayrılan Stare Yıldırım, “Batlır” filminin yönetmen koltuğunda oturuyor. Oyuncu kadrosunda Can Sipahi, Merve Dizdar ve Erkan Taşdöğen gibi isimler yer alıyor.

Film, doğuştan kafa iskeleti anormal ölçülere sahip bir gencin hikâyesini anlatıyor. Ailesi bahtı açık olsun diye ona “Bahtlı” ismini vermek istese de nüfus memuru yanlışlıkla “Batlır” yazıyor. Batlır, fiziksel görünümünden dolayı zor bir hayat geçiriyor ve ameliyat hem çok riskli hem de pahalı olduğu için tedavi olamıyor. Bu sebeplerden dolayı babası ameliyat olmasına karşı olsa da Batlır, parayı bulabilmek için bilgi yarışmasına katılıyor. Çıktığı bu yolculukta ona yakın arkadaşları ve dünyanın en yalnız balinası olan “52 hertz” eşlik ediyor.

Cameron Post’a Ters Terapi

Filmleri ve televizyon şovlarıyla bilinen senarist ve yönetmen Desiree Akhavan’ın imzasını taşıyan “Cameron Post’a Ters Terapi”nin oyuncu kadrosunda Chloë Grace Moretz, Sasha Lane ve Forrest Goodluck gibi isimler yer alıyor.

Okulun popüler kızı olan Cameron Post, yıl sonu balosunda balonun kraliçesi Coley Taylor ile yakınlaşırken yakalanır. Eşcinsel olduğu düşünülerek dışlanan Cameron, teyzesi tarafından bir terapi merkezine gönderilir. Hemcinslerine ilgi besleyen gençlerin “dönüştürme” terapileri aldığı bu yerde Cameron, beklenmedik bir gay topluluğuyla tanışır. Cameron bu dışlanmış gençler arasında bir yer bulur ve hem kimliğine hem de  kişliğine sahip çıkar.

Cindirella

Lyne Southerland’in yönetmenliğinde çekilen animasyon film “Cinderella”nın seslendirme kadrosunda Kristen Day ile Stephanie Sanditz gibi isimler yer alıyor.

Cinderella kötü kalpli bir üvey anne ve kötü kalpli üvey kardeşleriyle yaşıyor. En büyük dileği kraliyet balosuna gitmek olan Cinderella, üvey annesini bir türlü ikna edemiyor. Tüm ümidini yitiren genç kızın yardımına ise fareler yetişiyor. Üvey annesinin bodruma kilitlediği genç kız buradan kurtulduğu gibi baloya gidiyor. Cinderella burada bir sırrı fark ediyor: Prens, kötü kalpli bir büyücü tarafından fareye dönüştürülmüş ve baloya da onun yerine başkası gelmiş. Bunun üzerine Cinderella ve dostları prensi kurtarma macerasına atılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal