Bir çocuğun RTÜK’e şikâyeti: Babam dizide karısını döven karaktere çok benziyor, lütfen diziyi bitirin

Bir çocuğun RTÜK’e şikâyeti: Babam dizide karısını döven karaktere çok benziyor, lütfen diziyi bitirin

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) geçen sene 124 bin şikâyet ulaştı. Bunlardan en dikkat çekeni ise bir çocuğunki oldu: “Babam bir dizideki karısını döven karaktere çok benziyor. Lütfen diziyi bitirin de babam anneme aynısını yapamasın.”

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK), geçen yıl vatandaşlardan ulaşan şikâyetlerin büyük bölümü dizi filmlerle ilgili oldu.

2018 raporuna göre geçen yıl 124 bin 234 kişi, çeşitli kanallar üzerinden Üst Kurula şikâyetlerini ulaştırdı. Vatandaşlar, en çok 48 bin bildirimle dizi filmleri şikâyet etti. Dizi filmlere yönelik şikâyetlerin ortak noktası “şiddet içerikli ve illegal eylemlerin yansıtıldığı sahnelerin, özellikle çocuklara ve gençlere olumsuz emsal teşkil edip benzer eylemlere teşvik ettiği, bu durumun da toplumun hukuka güvenini sarsılabileceği” görüşü oldu.

RTÜK İletişim Hattı’na ulaşan bir çocuğun şikâyeti ise dikkat çekici bulundu. Çocuk, yaptığı şikâyet başvurusunda, babasının bir dizideki karısını döven karaktere çok benzediğini belirterek “Annemle ben şu an babamdan kaçıyoruz. Lütfen diziyi bitirin. Kaç gündür size şikâyet etmeye kalktım. Her seferinde beni dövdü. Lütfen bitsin de babam anneme aynısını yapamasın” ifadelerini kullandı.

RTÜK, 2018’de küçük çocuğun şikâyet ettiği dizinin de arasında bulunduğu en çok şikayet alan dizi filmlere altı defa idari para cezası, bir defa da program durdurma cezası müeyyidesi uyguladı.

Vatandaşların RTÜK’e en çok şikâyet ettikleri arasında ikinci sırayı sohbet programları aldı.

Bu tür programlara ilişkin 17 bin 782 bildirim ulaştı. En fazla “Adnan Oktar ile Sohbetler” şikâyet edilirken ilgili kanalın yayınları RTÜK kararıyla durduruldu.

Tele-alışveriş konusunda RTÜK’e yaklaşık 12 bin şikâyet ulaştı. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin “Her bir bildirim bizim için çok kıymetli. Bütün şikâyetleri tek tek ele alıyor ve gerekeni yapıyoruz” dedi.

 

Kaynak: Sputnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar