Bin yıllık tarihi kitaplar satılmak üzereyken ele geçirildi

Bin yıllık tarihi kitaplar satılmak üzereyken ele geçirildi

Denizli polisi, aralarında Hz. İsa’nın hayatından kesitlerin tasvirlerle anlatıldığı kitabın da bulunduğu ve bin yıllık olduğu tahmin edilen dört adet tarihi eser kitabı satılmak üzereyken ele geçirdi.

Süryani ve Aramice olarak papirüs kâğıdına yazılan orijinal kitapların Orta Doğu’dan kaçırıldığı tahmin ediliyor. Hristiyan dünyası için büyük öneme sahip olan eserlere paha biçilemiyor.

İHA‘dan aktarılan haberlere göre, Denizli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri, kentte tarihi eser kaçakçılığı yapılacağı ihbarı üzerine harekete geçti. Şüpheliler E.Y, A.T, E.Ş. ve O.Ş.’nin Türkiye’ye yasa dışı yollardan tarihi eser getirdiğini ve alıcı aradığını tespit eden ekipler, takibe aldığı şahısları kaçırdıkları tarihi eserlerle yakaladı.

Operasyonda dört tarihi eser kitaba el konuldu.

Sarayın orijinal kitapları

Kitaplar, Müze Müdürlüğü ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahriye Bayram tarafından incelendi. Yapılan incelemede deri ciltli ve erguvan renkli yaprakları olan dört kitaptan ikisinin yaklaşık bin yıllık olduğu değerlendirildi. İçerisinde altın yaldızlı işlemeler bulunan kitapların, o dönemde saray tarafından talep edilen ve sarayda kullanılan orijinal kitaplardan olduğu belirlendi.

Diğer kitaplarda ise resimli tasvirlerin yer aldığı görülürken bu tefsirlerde Hz. İsa’nın doğumundan ölümüne kadar hayatından kesitlerin ele alındığı belirlendi. Kitaplarda resimli tasvirlerde; Hz. İsa’nın Meryem Ana’ya müjdelenişi, Hz. İsa ile Meryem Ana’nın buluşma figürü, Hz. İsa’nın aranışı ve ardından üç müneccimler tarafından bulunuşu, Hz. İsa’nın Mısır’a kaçışının yer aldığı tespit edildi.

Kitaplarda burçlar da anlatılıyor

Yine bir diğer kitabın ise dünyayı çeviren burçları, Orta Asya Türkleri’nden ejder burcu gibi burçların geneline; hayat ağacı, çift başlı kartal, ölen kişilerin ruhları ile ilgili konuları ele aldığı tespit edildi.

Kitapların muhtemelen Süryani ve Aramice dillerinde yazılmış oldukları ve dönem, çağ ile içerik yönünden ayrıntılı olarak incelenmesi gerektiği bildirildi. Hristiyan dünyasını yakından ilgilendiren ve büyük öneme sahip olan eserlerin değerine paha biçilemediği bildirildi.

‘Shakespeare’in Hz. İsa’yı anlattığı eser tasvir edilmiş’

Kitapları inceleyen PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahriye Bayram, kitapların tarihinin yaklaşık bin yıllık olabileceğini söyledi. Bayram, resimli kitaplardan birinin Shakespeare’in Hz. İsa’yı anlattığı bir eserinin tasviri olduğunu aktardı.

‘Orta Doğu’dan kaçırılmış’

Prof. Dr. Bayram, kitapların Suriye’deki müzelerden kaçırılmış olabileceğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Kitapların üzerinde kayıt yoktu. Bazı bölümler kesilmişti, müzeye ait envanter numaraları olduğu için kesilmiş olabilir, ondan emin değilim. Son yıllarda Suriye’deki müzelerden çok sayıda eser kaçırıldı. Özellikle Türkiye’de çok sayıda el yazmaları ele geçiriliyor. Bu nedenle o bölgeye ait olabilir. Sadece yazılardan oluşan kitaplar da Aramice yazılmış ve dolayısıyla o bölgeye ait”

‘Çöpten bulduk’ dediler

Öte yandan gözaltına alınan şüphelilerin sorguda, tarihi eserleri çöpten bulduklarını iddia ettikleri bildirildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilerek hâkim karşısına çıkarılan şüphelilerden dördü de tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

Kaynak: BirGün

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal