Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden 4 akademisyen istifa etti

Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden 4 akademisyen istifa etti

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Tiyatro Bölümü’nde görevli öğretim üyeleri, bölüme giriş sınavındaki ‘usulsüzlük’ nedeniyle istifa ettiklerini açıkladı.

Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ndeki öğretim görevlileri Mehmet Cem Emüler, Meltem Keskin, İlham Yazar ve Özlem Ersönmez, bölüme giriş sınavının yok sayılarak, bölüme girmeyi hak eden öğrencilerin listesinin değiştirildiği gerekçesiyle istifa etti. Akademisyen Mehmet Cem Emüler’in sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama şöyle:

“Sevgili arkadaşlarım, öğrencilerim, meslektaşlarım. Haziran ayında çok değerli bir jüri tarafından dört gün boyunca yapılmış; sekiz öğrenci bölüme kabul edilmiş; YGS’den baraj puanı almaları halinde bölüme resmi kayıt yaptırabilecekleri hem kendilerine, hem de bütün bölüme sözlü olarak duyurulmuştu. Ancak, sınavın ardından, bölüm başkanı keyfi bir kararla jürinin ilan ettiği listeyi değiştirmiş, listeye iki yeni isim eklemiş ve bu adayları okula kabul ettiğini ilan etmiştir. Sanat okulları eğitim kadrosunda yer alan isimlerin niteliği ve öğrencilerin seviyesi ile değer kazanır. Bunu sağlayan en önemli faktörlerden biri giriş sınavlarının özenli, yetkin ve şaibeden uzak bir şekilde yapılmasıdır. Bilkent Üniversitesi gerçekten çok değerli bir kurumdur ve sanat bölümlerine verdiği destek ile tanınmaktadır. Bilkent Tiyatro Bölümü de, bugüne kadar, hepimizin ortak çabasıyla Türkiye’nin en nitelikli eğitim veren kurumlarından biri olmuştur. Ne var ki, Bilkent gibi güzide bir kurumun titizliğine yakışmayan bu anlaşılmaz tutum, tiyatro bölümünde ders veren bütün meslek dersi hocalarını bir karar vermeye zorlamıştır. Aynı zamanda giriş sınavı jürisini de oluşturan bütün meslek dersi hocaları olarak, şu an itibariyle Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ndeki eğitmenlik görevimizden ayrılmış bulunmaktayız. Bilgilerinize.”

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal