Berna Laçin’e ‘dini değerleri aşağılama’ gerekçesiyle soruşturma

Berna Laçin’e ‘dini değerleri aşağılama’ gerekçesiyle soruşturma

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, oyuncu Berna Laçin hakkında, sosyal medya paylaşımları nedeniyle “halkın dini değerlerini aşağılama” iddiasıyla soruşturma başlattı. Laçin, idama karşı olduğunu “İdam çözüm olsaydı Medine toprakları tecavüzde rekor kırmazdı” sözleriyle duyurmuştu. İdam isteği, çocuklara yönelik cinsel saldırılar sonrası yeniden gündeme gelmişti.

İdamın çözüm olmadığını söyleyen Laçin Twitter hesabından şunları yazdı:

“İdam çözüm olsaydı. Medine toprakları tecavüzde rekor kırmazdı! Konuşturmayın şimdi beni! Bırakın artık bilim insanları, nörologlar, psikiyatrlar, psikologlar, toplum bilimcileri, hukukçular el birliği verip çare üretsin. Devlet, tribün sesleriyle toplum inşaa etmez!”

Laçin, gelen tepkiler üzerine sözlerini şöyle açıkladı:

“İslamiyet ile ilgili tek kelime etmedim, kendi dinime niye laf edeyim! Deli miyim! Medine’yi bir şehir olarak söyledim! İçindeki kutsalı ayrı şehirlerin bugünkü toplum düzeni içinde yaşayanlar ayrı! Medine’de yaşayan Arapları kutsal saymak nasıl bir anlayış! Art niyetin de böylesi!”

Laçin ayrıca, “Araplar kutsal değil, biz Arap değiliz, Arabistan da bizim toprağımız değil! Kutsallar ayrı, o kutsalların bulunduğu şehirlerde bugün yaşayan insanlar ayrı” dedi ve ekledi:

“Sultanahmet’te de çok hırsızlık oluyor dersem camiye mi küfretmiş oluyorum! Bir delirmeyin ya! Tövbe tövbe.”

Savcılık tepkileri gerekçe saydı

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, oyuncunun paylaşımlarına yönelik tepkileri soruşturma için gerekçe kabul etti. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ın imzasını taşıyan açıklama şöyle:

Berna Laçin adlı sanatçının “@bernalacin35” adlı Twitter hesabından 03.07.2018 günü saat 13.00 civarında halkın dini değerlerini aşağılayıcı mahiyette yazı yayınladığının ve bu yazıya karşılık muhtelif sosyal medya sitelerinde yoğun tepkiler oluştuğunun tespiti üzerine 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 160. Maddesi uyarınca işin gerçeğini araştırmak üzere adı geçen hakkında, “halkın dini değerlerini aşağılama” suçundan soruşturma başlatılmıştır.

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal