Berlinale’de Altın Ayı’ya değer görülen ‘Eş Anlamlılar’ gösterimde

Berlinale’de Altın Ayı’ya değer görülen  ‘Eş Anlamlılar’ gösterimde

Bu hafta ikisi yerli, yedisi yabancı, dokuz film gösterime giriyor.

İsrailli yönetmen Nadav Lapid’in senaryosunu yazıp, yönettiği üçüncü uzun metraj filmi “Eş Anlamlılar”, bu hafta Başka Sinema salonlarında gösterimde. 69. Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı’ya değer görülen filmde Tom Mercier Quentin Dolmaire, Louise Chevillotte, John Sehil, Gaël Raës ve Chris Zastera rol alıyor.

Filmde hayatını değiştirmek isteyen bir adamın hikâyesine odaklanıyor. Yoav, kendini ait hissetmediği ülkesi İsrail’den, sonuna kadar benimsemeye karar verdiği Paris’e taşınır. Kökenlerini silmek, Fransız olmak, Père Lachaise mezarlığına gömülmek istemektedir ama kimliği onu hiç bırakmaz.

‘Kız Kardeşler’

“Tepenin Ardı” ve “Abluka” filmlerinin yönetmeni Emin Alper’in son filmi “Kız Kardeşler”, haftanın dikkat çeken bir diğer yapımı. Cemre Ebuzziya, Helin Kandemir ve Ece Yüksel’in başrollerde olduğu filmde onlara Kayhan Açıkgöz, Müfit Kayacan ve Kubilay Tunçer eşlik ediyor.

69.Berlin Film Festivali’nde ilkgösterimini yapan ve Altın Ayı için yarışan film, Saraybosna Film Festivali’nde “en iyi yönetmen” ödülünü kazanmıştı. Film, İstanbul Film Festivali’nde “en iyi film”, “en iyi yönetmen”, “en iyi kadın oyuncu” dahil birçok ödülün sahibi oldu.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde çekimleri yapılan filmde, besleme verilen üç kız kardeşin yaşadıkları hayatı değiştirmek için besledikleri umut işleniyor.

‘Elektrik Savaşları’

Alfonso Gomez-Rejon’un imzasını taşıyan “Elektrik Savaşları” bilim ve tarih meraklıları için kaçırılmayacak bir film. Filmde Thomas Edison’a Benedict Cumberbatch, George Westinghouse’a Michael Shannon ve Nicola Tesla’ya Nicholas Hoult hayat veriyor.

1880’lerin Amerika’sında yaşayan ve modern dünyaya şekil veren üç dâhinin rekabetinin anlatıldığı filmde, elektriğin yaygın dağıtımı için doğru akımı uygulamak isteyen Thomas Edison, Avrupa’da denediği alternatif akımı Amerika’ya getirmek isteyen George Westinghouse ve günümüzde de popülerliğini koruyan dehalardan Nikola Tesla’nın, akım türünün patentini almak için birbirlerini alt etmeye çalışması işleniyor.

‘Casus’

Yuval Adler’in yönetmen koltuğunda oturduğu “Casus” adlı filmin başrolünde Diane Kruger rol alıyor. Martin Freeman’ın da oyuncu kadrosunda olduğu filmin görüntü yönetmenliğini Kolja Brandt üstleniyor.

Rachel’a bir gün telefonda iki kelime söylenir: “Baban öldü.” Bunun anlamı, Mossad ajanı olan Rachel’ın kimliğinin açığa çıkması demektir. Kendi teşkilatı için bile bir risk haline gelen Rachel, son bir görevde kullanılmak üzere İran’a yollanır.

‘Cehennem Gecesi’

Mike Gan’in senaryosunu yazdığı, yönettiği “Cehennem Gecesi”nin başrolünde Tilda Cobham-Hervey rol alıyor. Filmde ona Josh Hutcherson, Suki Waterhouse ve Shiloh Fernandez eşlik ediyor.

Gerilim türündeki filmde çevresindekilerin pek umursamadığı bir kadın olan Melinda’nın, bir soygun sırasında kontrolü ele alması işleniyor. Yalnız bir kadın olan benzin istasyonu çalışanı Melinda, kendine güvenli ve dışa dönük biri olan iş arkadaşı Sheila’nın gölgesinde kalmaktan usanmıştır. Billy benzin istasyonunu soymaya karar verince Melinda kim olduğunu gösterme fırsatını yakalar.

‘Sevimli Evcil Hayvanlar’

Alex Sebastian’ın yönetmenliğini yaptığı “Sevimli Evcil Hayvanlar”, haftanın animasyon seçeneği.

Filmde köpek Jerry, şımarık kedi Mandy ve şövalye papağan Frank adlı evcil hayvanların ev sahipleri gittiğinde yaşadıkları maceralar anlatılıyor.

‘Arkadaşım Benjamin’

Haftanın diğer animasyon filmi “Arkadaşım Benjamin”in yönetmen koltuğunda Tim Trachte oturuyor.

Hayvanat bahçesinde yaşayan konuşkan fil Benjamin’in başrolde olduğu filmde, Benjamin ile arkadaşı Otto’nun hayvanat bahçesini kurtarma macerası işleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal