Berlinale, yönetmen Rasoulof’un hapis cezası için cezaevine çağrılmasını kınadı

Berlinale, yönetmen Rasoulof’un hapis cezası için cezaevine çağrılmasını kınadı

Berlinale, son filmi “There Is No Evil” ile Altın Ayı ödülüne değer görülen İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof’un bir yıllık hapis cezasını çekmek üzere cezaevine çağrılmasını kınayan bir açıklama yayımladı.

“İnatçı Bir Adam” (Lerd) filmiyle adından övgüyle söz ettiren İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof, geçen yıl ulusal güvenliği tehlikeye atmak ve İslam hükûmetine karşı propaganda yapmak suçundan İran Devrim Mahkemesi tarafından bir yıl hapis cezasına çarptırılmış, ayrıca pasaportuna el koyularak iki yıl seyahat yasağı getirilmişti.

İran Devrim Mahkemesi tarafından verilen bu kararı temyize götüren Rasoulof, mahkeme süreci ve baskılarla baş etmek zorunda kalmış olsa da bu süreçte film çekmekten vazgeçmedi ve bu yıl yeni filmi “Sheytan vojud nadarad” (There Is No Evil) ile sinemaseverlerin karşısına çıktı. İlkgösterimini yaptığı 70. Berlin Film Festivali’nde beğeniyle karşılanan film, Altın Ayı ödülüne değer görüldü. Seyahat yasağı nedeniyle ödül törenine katılamayan Rasoulof, gönderdiği mesajda “bu tarz yasakların İran hükûmetinin tahammülsüzlüğünü ve despotluğunu gözler önüne serdiğini” belirtti.

Rasoulof’un Altın Ayı’yı kazanarak tüm dünyada adından söz ettirmesi ve ödül töreninde paylaştığı mesaj, yönetmenin bir kez daha kendisini İran hükûmetinin hedefinde bulmasına neden oldu. 70. Berlin Film Festivali’nde ödüllerin sahiplerini bulmasından sadece birkaç gün sonra, Rasoulof’un avukatı bir açıklama yayınlayarak müvekkilinin geçtiğimiz yıl verilen bir yıllık hapis cezasını çekmek üzere cezaevine çağrıldığını duyurdu.

Rasoulof’un avukatı bu karara itiraz edeceklerini belirtirken, koronavirüs salgınından en ciddi şekilde etkilenen ülkelerden biri olan İran’da salgını kontrol altına almak için 54 bin mahkûmun eve gönderildiğine dikkat çekerek, cezaevine girmesi hâlinde yönetmenin ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya olacağını belirtmişti.

Koronavirüs salgını nedeniyle mahkûmların eve gönderildiği bir dönemde Rasoulof’un bir yıllık hapis cezası için cezaevine çağrılması bu kararın yönetmenin Berlin Film Festivali’ndeki mesajına bir reaksiyon olduğunu açıkça gösterirken, İran hükûmetinden geldiği aşikâr olan bu karar tepkileri beraberinde getirdi.

Rasoulof’un cezaevine çağrılmasına Berlinale yönetiminden de tepki geldi. Berlinale tarafından yayınlanan açıklamada, Berlinale’in ifade özgürlüğünün ve sanatın özgürlüğünün arkasında durduğu belirtildi ve Rasoulof’un cezaevine çağrılması kınandı. Berlinale direktörleri Carlo Chatrian ve Mariette Rissenbeek’in imzasını taşıyan açıklamada, İran yönetiminden bu kararı yeniden gözden geçirmeleri istendi.

 

Kaynak: FilmLoverss 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar