Berlinale 69. kez perde açtı

Berlinale 69. kez perde açtı

Dünyanın en prestijli festivalleri arasında yer alan Berlin Film Festivali (Berlinale) 69’uncu kez perdelerini açtı.

Yarışma programında 23 filmin yer aldığı festivalde, 17 film Altın ve Gümüş Ayı ödülleri için yarışacak. Onlar arasında Emin Alper’in “Kız kardeşler” ve Fatih Akın’ın “Altın Eldiven” filmleri de var. Bu iki filmin ilk gösterimleri Berlinale kapsamında yapılacak.

Euronews‘ten Bahtiyar Küçük’ün haberine göre, Almanya’nın başkenti Berlin’deki festivalde bu yıl 74 ülkeden yaklaşık 400 film gösterilecek.

Jüri başkanı Fransız oyuncu Juliette Binoche

Jüri başkanlığını Fransız oyuncu Juliette Binoche’in yaptığı festivalin açılışı Danimarkalı yönetmen Lone Scherfig’in “The Kindness of Strangers” adlı filmiyle yapılacak.

Jüride ayrıca Amerikalı film eleştirmeni Justin Chang, Alman oyuncu Sandra Hüller, Şilili yönetmen Sebastian Lelio, New York Modern Art Müzesi’nde yönetici Rajendra Roy ve İngiliz oyuncu Trudie Styler yer alıyor.

Türkiye’den filmler Berlinale’de

Festivalin Forum bölümünde Türk yönetmen Burak Çevik’in “Aidiyet” filmi gösterilecek. Perspektive Deutsches Kino bölümünde ise Mehmet Akif Büyükatalay’ın “Oray” filmi yer alıyor. İki filmin ilk gösterimleri de burada yapılacak.

“Tepenin Ardı” ve “Abluka” adlı filmleriyle adından söz ettiren yönetmen Emin Alper’in “Kız Kardeşler” filmi 11 Şubat’ta Juliette Binoche başkanlığındaki jüri karşısına çıkacak.

Türkiye, Almanya, Hollanda, Yunanistan ortak yapımı filmde Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Kayhan Açıkgöz, Müfit Kayacan ve Kubilay Tunçer oynuyor.

Festivalin market bölümünde özel gösterimleri düzenlenecek filmler arasında ise Mehmet Bahadır Er ve Maryna Er Gorbach’ın “Omar ve Biz”i, İsmail Fidan’ın animasyonu “Rafadan Tayfa: Dehliz Macerası”, Umut Aral’ın “İyi Oyun”u ve Osman Kaya’nın “Deliler”i  bulunuyor.

Yeni yetenekleri keşfetmek ve desteklemek amacıyla organize edilen Berlinale Talents bölümüne Türkiye’den, yapımcılığını Sinem Altındağ’ın, yönetmenliğini Tunç Davut’un üstleneceği “Kesilmiş Bir Ağaç Gibi” adlı uzun metraj film projesi katılıyor.

300 bin bilet satıldı

Berlin Film Festivali’nin 26 milyon Euro bütçesi bulunuyor. Bunun 8.2 milyon Euro’su Alman hükümeti tarafından karşılanıyor. 17.8 milyon Euro’luk bölüm ise sponsorlar, bilet satışları ve pazarlama gelirlerinden sağlanıyor. Kamuya açık en büyük film festivallleri arasındaki Berlinale için 300 bin bilet satıldı.

Festival 2000 yılında meşhur Potsdamer Platz’e taşınmadan önce yaklaşık 200 bin bilet alıcı buluyordu.

Christian Bale, Bill Nighy ve Tilda Swinton gibi ünlü isimlerin katılacağı festivalde ödüller 16 Şubat’ta dağıtılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal