Barış İçin Müzik Ardahan’da

Barış İçin Müzik Ardahan’da

Barış İçin Müzik Vakfı eğitmenleri, İsveç Enstitüsü desteğiyle gerçekleştirilecek “Müzik Aracılığıyla Eşit Haklar /Equal Rights Through Music” projesiyle Ardahan’a gidiyor.

İsveç Enstitüsü’nün “creative force” uluslararası kültürel hibe projesi kapsamında gerçekleştirilecek projeyle, Barış İçin Müzik eğitmenleri Ardahan’a bağlı Göle ilçesinin Koyunlu Köyü’ndeki çocuklara yaylı enstürman eğitimi verecek. 4-7 Ekim’de yapılacak üç günlük çalışmanın ardından çocuklar köy halkına konser verecek.

Projeyle, Koyunlu Köyü İlköğretim Okulu’nda eğitim gören 6-14 yaş aralığındaki, özellikle de kız çocuklarının yaratıcı faaliyetlere erişimine olanak sağlayarak kendilerini sanat aracılığıyla ifade edebilecekleri, bu sayede bölgedeki yerel aktörlerin ve demokrasinin güçlenmesini destekleyecek bir platform oluşturmak hedefleniyor.

İsveç Kulturvaggan Derneği’nin başvurusunu yaptığı proje, Türkiye’den Ardahan – Koyunlu Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği (Ankara), Koyunlu Köyü İlköğretim Okulu (Ardahan) ve Barış İçin Müzik Vakfı (İstanbul)  ortaklığında gerçekleştiriliyor.

Şehir merkezine uzak, bilgiye erişimin kısıtlı olduğu, yoksulluk ve göçle mücadele eden Koyunlu Köyü’nde en çok çocuklar bu olumsuz koşullardan etkileniyor. Proje çocukların yaşadığı sorunların çözümüne odaklanarak, çocukların kendilerini özgürce ifade edebilecekleri demokratik bir ortamı oluşturmak ve en temel hakları olan bilgiye ve sanata erişimlerini sağlamayı amaçlıyor.

Barış İçin Müzik Vakfı, bugüne kadar 7000’e yakın çocuğun müziğin iyileştirici ve birleştirici etkisinden faydalanmasını sağladı. Şu an İstanbul Edirnekapı’da yer alan vakıf merkezinin dışında İstanbul – Adalar, Bursa – Nilüfer ve İzmir Naldöken’de toplam 500’e yakın çocuğa aktif olarak eğitim veriyor.

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar